Twain ocenzurowany. Wydawcy wykreślają słowa na "n..."
NewSouth Books, wydawnictwo z amerykańskiego stanu Alabama, zdecydowało zamienić w książce wszystkie 219 słów "nigger", czyli "czarnuch", na bardziej politycznie poprawny wyraz "slave" - niewolnik. W "Przygodach Tomka Sawyera" wykreślono również słowo "injun", które jest obraźliwym określeniem Indianina. Wydawca swoją decyzję argumentuje tym, że chce dotrzeć do jak najszerszego grona czytelników, a szkoły niechętnie przyjmują do swoich bibliotek książki, które zawierają jakiekolwiek rasistowskie wydźwięki.
Sawyer i Finn nie będą daltonistami
Osobą odpowiedzialną za tę decyzję jest wydawca najnowszego nakładu, dr Alan Gribben z Uniwersytetu Auburn. - Swobodne i częste używanie słowa "nigger" w dziele Twaina mogło do tej pory przeszkadzać niektórym uczniom w cieszeniu się treścią lektury - mówi. - To nie jest próba zrobienia z Tomka Sawyera i Hucka Finna daltonistów. Problemy rasowe mają znaczenie w tej książce. Tutaj chodzi tylko o dobór słów, których używa się, żeby o tych problemach pisać w XXI w.
Wydawca boi się, że nowa wersja książki może przerazić tradycjonalistów wychowanych na oryginalnych powieściach Twaina. - Mam nadzieję, że ludzie zrozumieją dlaczego zmieniłem te wyrazy, ale jednocześnie podejrzewam, że tekstowi puryści będą wściekli - mówi dr Gribben - Już jeden z profesorów na uniwersytecie zdążył mi powiedzieć, że jest bardzo rozczarowany - dodaje.
Krytyka cenzury Twaina
Wielu pracowników akademickich, nauczycieli i miłośników prozy Twaina skrytykowało cenzurowanie tekstu. Zaznaczają przy tym, że treść książki jest daleka od głoszenia poglądów rasistowskich - w końcu główny bohater powieści, biały nastolatek, zaprzyjaźnia się z czarnym niewolnikiem. Kiedy słyszy, jak jego przyjaciel był traktowany przez swoją byłą właścicielkę, pomaga mu uzyskać wolność.
Thomas Wotham, znany badacz prozy Twaina z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, porównał działania dr Gribbena do Thomasa Bowdlera, dziewiętnastowiecznego brytyjskiego wydawcy, który przygotował specjalną "rodzinną" wersję dzieł Szekspira. Usunął z niej wszystkie wątki o seksie, aby nie obrażać wiktoriańskich kobiet i dzieci.
Twain, który umarł 1910 roku, bardzo krytykował rasizm. Wspomagał finansowo kilka organizacji walczących o prawa człowieka. Jednak brak politycznej poprawności jego tekstów doprowadziła do wycofania "Przygód Hucka Finna" w 1957r. ze szkół podstawowych i gimnazjów.
-
Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
-
Rosja kończy jako wasal Chin. "Putin brzmiał płaczliwie, jak suplikant lekko zdesperowany"
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
Siedem osób rannych podczas egzekucji komorniczej w Brzegu. Doszło do wybuchu
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
- Książę William jest w Polsce. Niespodziewana wizyta w Rzeszowie
- Czy Emigracja XD jest przereklamowana?
- Apostazja - jak wystąpić z Kościoła? Wzór oświadczenia
- Okrzyki "Judasze", poleciały jajka. Incydent przed wystąpieniem wicepremiera Kowalczyka w Jasionce
- Kierowcy ciężarówek protestują. Na S8 są poważne utrudnienia. Zator ma 10 km