Giffords krytykowana za reformę zdrowia: włamanie i mapa z celownikami [FOTO]

Gabrielle Giffords, członkini Izby Reprezentantów postrzelona podczas wiecu w Arizonie, była krytykowana przez przeciwników politycznych za poparcie dla reformy zdrowia Baracka Obamy. Dochodziło także do incydentów, po których mogła bać się o swoje bezpieczeństwo.

Tragedia w Arizonie - czytaj więcej>>

Motywy szaleńca, który otworzył ogień podczas wiecu w Tucson, nie są znane. Policja podkreśla, że za wcześnie mówić, czy zabójca kierował się motywami politycznymi.

Amerykańskie media przypominają jednak, że strzelanina w Tucson nie była pierwszym incydentem od czasu kiedy Giffords zasiadła w Kongresie w styczniu 2007 r. W 2009, jednego z uczestników publicznego spotkania z Demokratką usunęła policja, kiedy wypadł mu na podłogę pistolet.

W marcu minionego roku, kilka godzin po głosowaniu na Kapitolu nad ustawą o reformie systemu opieki zdrowotnej, jej biuro zostało zdemolowane. Nieznani sprawcy wybili szyby i włamali się do środka. Natomiast dwa dni po głosowaniu była gubernator Alaski i kandydatka na wiceprezydenta w 2008 roku Sarah Palin na na swojej stronie internetowej mapkę - na niej celownikami oznaczyła miejsca, w których republikańscy kongresmeni w wyborach zmierzą się z demokratami głosującymi za reformą zdrowia rządu Obamy. Jedną z osób oznaczonych celownikiem była właśnie Giffords. - Kiedy ludzie robią coś takiego, muszą zdawać sobie sprawę, że to niesie pewne konsekwencje - tak Giffords komentowała wówczas akcję Palin w rozmowie z MSNB.

Jak pisze Reuters, w sobotę mapka zniknęła ze strony Palin. Republikańska polityk wyraziła ogromny żal z powodu tragedii, która dotknęła Gabrielle Giffords i jej bliskich. - Składam najszczersze kondolencje rodzinom ofiar. Wszyscy modlimy się za ofiary i ich bliskich, za pokój i sprawiedliwość - powiedziała.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM