Mamuty "mogą być wskrzeszone w ciągu czterech lat"

Ogromne włochate trąbowce, które wyginęły tysiące lat temu, niedługo mogą znów stąpać po powierzchni Ziemi. Dzięki przełomowi w technice klonowania naukowcom już w ciągu czterech lat może się udać wskrzesić mamuty - donosi brytyjski "Daily Telegraph".

W latach 90-tych XX wieku naukowcy usiłowali wyłonić jądro komórkowe z tkanek skóry i mięśni mamutów znalezionych w wiecznej zmarzlinie na Syberii. Próby te spełzły jednak na niczym, ponieważ tkanki były zbyt zniszczone.

Pojawiła się jednak inna możliwość - nowa technika klonowania, której pionierem jest dr Teruhiko Wakayama z japońskiego Centrum Biologii Rozwojowej RIKEN. W 2008 roku uczonemu udało się sklonować mysz z komórek innej myszy, która była zamrożona przez 16 lat.

Mamucie in vitro

- Teraz, gdy przezwyciężyliśmy ostatnią przeszkodę, potrzebujemy tylko dobrej próbki tkanki miękkiej z zamarzniętego mamuta - cieszy się profesor Akira Iritani z Uniwersytetu w Kioto.

Naukowiec ma zamiar skorzystać z metody opracowanej przez dra Wakayamę, by wyłonić jądro z zachowanych komórek. Jądro zostanie następnie wszczepione w komórkę jajową słonicy afrykańskiej, która będzie także matką-surogatką dla małego mamuta. Profesor Iritani szacuje, że potrzeba jeszcze dwóch lat, zanim będzie możliwe zapłodnienie słonicy. Po zabiegu nastąpi około 600-dniowy okres ciąży.

Prof. Iritani planuje podróż na Syberię

Naukowiec ogłosił też, że latem planuje podróż na Syberię, by szukać mamutów w wiecznej zmarzlinie i pobrać próbki ich skóry i tkanek. Wystarczy, że próbki będą miały ok. 3 cm kwadratowe. Jeśli mu się to nie uda, poprosi rosyjskich naukowców, by podzielili się próbkami zamarzniętych mamutów, które znaleziono wcześniej.

- Stopa efektywności w klonowaniu bydła była do niedawna bardzo mała, ale obecnie wynosi około 30 procent - mówi prof. Iritani - Myślę, że mamy spore szanse na sukces i zdrowy mamut może się narodzić w ciągu czterech czy pięciu lat.

Dlaczego mamuty wyginęły?

Mamuty wyginęły ok. 5 tysięcy lat temu, pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. Choć większość gatunków mamuta nie posiadała owłosienia, to właśnie mamut włochaty, zwany także mamutem właściwym, zaistniał w powszechnej świadomości. Te ogromne ssaki zamieszkiwały Europę i Azję - ich szczątki znajdowano od Francji aż po Kalifornię.

Nie wiadomo do końca dlaczego mamuty wyginęły. Naukowcy przypuszczają, że spowodować to mogły zmiany klimatyczne lub epidemia, Możliwe także, że zostały wytępione przez człowieka - stanowiły bowiem przysmak homo sapiens epoki lodowcowej. Ostatnie mamuty na stałym lądzie wyginęły 8-10 tys. lat p.n.e., ale niedobitki populacji przez długi czas zachowały się w odizolowanych miejscach. Na Wyspie Wrangla na Morzu Arktycznym mamuty żyły aż do 2 tys. lat p.n.e., czyli okresu, w którym rozkwitała cywilizacja mezopotamska.

DOSTĘP PREMIUM