Spór Kolumbii i Wenezueli o... telenowelę. Czy pies może nazywać się Hugo?

Imiona głównych bohaterek jednej z telenoweli są następną kością niezgody pomiędzy Wenezuelą i Kolumbią. Dwie siostry nazywają się właśnie... Venezuela i Colombia. Władze w Caracas zażądały, żeby serial został ściągnięty z anteny, bo ?to Venezuela kojarzy się bardziej z plotkowaniem, wulgarnością i złym gustem?. A do tego ma psa, który nieprzypadkowo nazywa się... Mały Hugo- podaje BBC.

Władze wenezuelskie nakazały prywatnej telewizji kolumbijskiej RCN przerwanie emisji telenoweli która rzekomo obraża ich państwo. W "Chepe Fortuna", serialu wyreżyserowanym przez Mario Ribiero, czyli twórcy znanej na całym świecie telenoweli "Yo soy Betty, la Fea", w Polsce znanej jako "Brzydula", dwie główne bohaterki noszą imiona Venezuela i Colombia. Ta pierwsza ma również pieska, który nazywa się Mały Hugo, co jest oczywistą aluzją do prezydenta Wenezueli, Hugo Chaveza. Na domiar złego, w jednym z odcinków Venezuela gubi swojego pupila, co Colombia komentuje słowami: "Lepiej ci będzie bez niego".

"To bezwstydna manipulacja"

Komisja Conatel, która zajmuje się mediami w Wenezueli, oświadczyła, że serial jest "bezwstydną manipulacją". - Venezuela. która w telenoweli kojarzona jest jedynie ze zbrodnią, plotkarstwem, wtrącaniem się w nie swoje sprawy, ma być przykładem demoralizacji Wenezuelczyków - stwierdza rzecznik prasowy komisji.

"Te imiona to tradycja w Kolumbii"

Z tymi zarzutami nie zgadza się producent serialu, Miguel Angel Baquero. - Jedynym celem serialu jest rozśmieszanie ludzi - przekonuje - Chcieliśmy pokazać jak dużym poczuciem humoru wyróżniają się niektórzy mieszkańcy wybrzeża kolumbijskiego, dla których tradycją jest nazywanie swoich córek Colombia i Venezuela.

Wenezuela kategorycznie zażądała, żeby serial został ściągnięty z anteny. Telewizja RCN nie wypowiedziała się jeszcze w tej sprawie.

"Simpsonowie" i "Family Guy" - też nieodpowiedni

Sprzeczka o imiona w telenoweli na pewno nie pomoże Wenezueli i Kolumbii w budowaniu przyjacielskich relacji. Oba państwa starają się naprawić swoje mocno nadszarpnięte stosunki polityczne. Ich władze odnowiły swoje kontakty w sierpniu, wkrótce po tym jak do władzy doszedł nowy prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos.

To nie pierwszy przypadek, kiedy Conatel zabrania emisji seriali rozrywkowych ze względu na ich treść. W 2009 roku, w Wenezueli nie można było oglądać kreskówki "Family Guy", ponieważ jej bohaterowie palili marihuanę. Z kolei w 2008 roku, telewizja prywatna została ukarana za to, że w godzinach porannych wyemitowała "Simpsonów" - bajkę, którą rząd uważa za nieodpowiednią dla małych dzieci.

TOK FM PREMIUM