Reakcja MAK: ujawnią zapis wszystkich rozmów z wieży lotniska "Siewiernyj"

MAK zdecydował o upublicznieniu pełnego zapisu wszystkich rozmów kontrolerów lotu i załogi Tu154M. To reakcja na na prezentację MSWiA rozmów kontrolerów lotu z lotniska Siewiernyj. - Rosjanie być może mają więcej niż nam przekazali - to komentarz pułkownika Edmunda Klicha.

O decyzji komitetu MAK poinformowała agencja Itar-Tass, do której przyszło pismo szefa komisji technicznej MAK Aleksieja Morozowa. "Ze względu na pojawiające się w środkach masowego przekazu informacje o opublikowaniu przez stronę polską zapisów rozmów kontrolerów lotniska Smoleńsk "Siewiernyj", i w celu obiektywnego informowania światowej opinii publicznej, z pozwoleniem organów prowadzących śledztwo, zgodnie z załącznikiem 13 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym zdecydowałem się opublikować pełną transkrypcję zapisów wszystkich rozmów zarejestrowanych na magnetofonach kontrolerów" - napisał Morozow.

Polska ma to samo?

Zapowiedział ujawnienie nagrań z magnetofonu ogólnego, zapisów rozmów telefonicznych i nagranych rozmów prowadzonych przez radio. Szef komisji technicznej MAK dodał że przy tworzeniu transkrypcji MAK posługiwała się elektroniczną kopią zapisu "identyczną jak ta, która była przekazana stronie polskiej". - Zwracam uwagę, że w czasie prac komisji technicznej polscy specjaliści mieli możliwość pracować w biurze MAK z roboczymi wersjami rozmów - dodał Morozow. Nie wiadomo jeszcze kiedy MAK upubliczni zapis.

O co chodzi z pierwszym międzynarodowym?

- Widocznie mają więcej niż nam przekazano albo doczytali później - powiedział płk Klich pytany o komentarz do tej informacji. Klich nawiązał też do wypowiedzi rosyjskiego ministra transportu Igora Lewitina, który 13 stycznia, w dniu prezentacji raportu MAK nt. katastrofy powiedział, że przejrzał rozmowy kontrolerów lotniska w Smoleńsku i może zacytować "jedno z kluczowych zdań, związanych z lądowaniem samolotu". "To decyzja międzynarodowego numer jeden" ("Eto reszenije mieżdunarodnogo nomier odin") - przytoczył Lewitin jedną z wypowiedzi. Nie ujawnił, kto wypowiedział to zdanie.

Klich powiedział, że być może, gdy MAK ujawni nagrania, ta kwestia zostanie wyjaśniona. - Może tam będzie jeszcze coś istotnego, bo tam jest m.in. ta sprawa z tym "międzynarodowym", na co minister transportu zwrócił uwagę. Ja tego bardzo nie rozumiem. Być może, że jest jakaś wcześniejsza informacja, która to wyjaśni, rozszerzy - powiedział Klich.

Co ma polska strona?

Polska strona nie dysponuje pełnymi nagraniami rozmów z wieży z 10 kwietnia. Dziś upubliczniono nagrania rozmów kontrolerów jedynie z jednego kanału - poinformował szef MSWiA Jerzy Miller, który przewodniczy pracom polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jak dodał, w sumie kanałów było 10, ale nie wszystkie były wykorzystywane 10 kwietnia 2010 r. - Gdybyśmy mieli nagranie laboratoryjne, to prawdodpobnie moglibyśmy być już dalej, ale nie dostaliśmy zgody na ponowne nagranie w lepszych warunkach tego zapisu - powiedział Miller.

Wyjaśnił, że eksperci zdobyli te nagrania przegrywając je osobiście, na własne nośniki - laptopy - z zapisu źródłowego. Miller nie chciał też odpowiedzieć wprost na pytanie dziennikarzy, czy z zaprezentowanych nagrań wynika, że na rosyjskich kontrolerów wywierano presję. - Zapraszamy państwa do wspólnej dyskusji po opublikowaniu naszego raportu końcowego - powiedział.

Głos z wieży: Sam podjął decyzję...niech sam dalej...

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM