Irak. W zamachu na szyickich pielgrzymów zginęło 50 osób

Co najmniej 50 osób zginęło, a 175 odniosło obrażenia w dwóch zamachach z użyciem samochodów-pułapek pod świętym miastem szyitów, Karbalą, które znajduje się, 110 km na południe od Bagdadu.

Według szefa rady prowincji Karbala Mohammeda al-Musawiego, do eksplozji samochodów wypełnionych materiałami wybuchowymi doszło na dwóch różnych drogach prowadzących do Karbali, gdzie ściągają setki tysięcy pielgrzymów na święto Arbain.

Pierwszy wybuch nastąpił około godz. 15.00 czasu lokalnego (13 czasu polskiego), 10 km na północ od Karbali. Do drugiego doszło 20 minut później 15 km na południe od miasta. Eksplodowały samochody zaparkowane przy punktach kontrolnych przy wjeździe do miasta. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

Każdego roku na święto Arbain, kończące 40-dniową żałobę po imamie Husajnie, wnuku Mahometa, przybywają do Karbali pielgrzymi z całego Iraku i z zagranicy. Święto to upamiętnia przywiezienie odciętej głowy imama z Damaszku na miejsce jego śmierci i pochówku w Karbali. Jest ono jednym z najważniejszych świąt szyickich.

Szyiccy pielgrzymi są często celem ataków Al-Kaidy i innych sunnickich grup ekstremistycznych.

TOK FM PREMIUM