Departament Stanu: To sprawa między Polską a Rosją

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział Polskiemu Radiu, że śledztwo w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem "zostało w pełni przeprowadzone" i jest to teraz sprawa "między Polską a Rosją".

Philip Crowley odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie i - poprzez łącza satelitarne - w Nowym Jorku. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia o możliwość przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i ewentualnego udziału w nim amerykańskich specjalistów, Philip Crowley powiedział, że ta katastrofa była "ogromną tragedią dla Polski". - Śledztwo zostało w pełni przeprowadzone. Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską. Rozumiemy wyczulenie na tę sprawę i związane z nią emocje. Philip Crowley dodał, że nie słyszał, by Stany Zjednoczone były proszone o jakąkolwiek pomoc w prowadzeniu śledztwa.

- Jesteśmy jednak gotowi udzielić pomocy, jeśli Polska lub Rosja to zaproponują. Mamy równocześnie nadzieję, że śledztwo w sprawie tej tragedii nie będzie już utrudniało poprawy stosunków między Rosją a Polską.

Philip Crowley jest wicesekretarzem stanu, szefem Biura Spraw Publicznych i równocześnie rzecznikiem Departamentu Stanu.

Miejsca, które należy odwiedzić: Gdańsk i Sopot na liście New York Timesa

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM