Nowak zaskakuje: Davos to nuda. Komorowski: Nie jesteśmy tu dla rozrywki

- Nie wiem dokładnie, co prezydent będzie robił w Davos. Szczerze powiedziawszy to nudna impreza - stwierdził Sławomir Nowak. Od słów Nowaka dystansuje się sam prezydent. - Nikt nie przyjeżdża tu dla rozrywki - skomentował. - Mogę wytłumaczyć ministrowi, co w Davos robi prezydent Komorowski - ironizuje Aleksander Kwaśniewski w Radiu TOK FM.

Prezydent Bronisław Komorowski skomentował wypowiedź swojego ministra, Sławomira Nowaka, według którego forum w Davos to "nudna impreza". - Nikt nie przyjeżdża tu po rozrywki - stwierdził prezydent. - Od 40 lat do Szwajcarii przyjeżdża coraz więcej ważnych osób, które chcą rozmawiać o gospodarce, ponieważ to jest tego warte. Nie wziąłem do Davos nart, a na brak atrakcji nie mam prawa narzekać- dodał.

Nowak: Davos to nuda. Odpuściłem sobie

Wczoraj wieczorem w serwisie Money.pl Sławomir Nowak, minister Kancelarii Prezydenta, stwierdził, że forum w Davos jest "nudne". - Nie wiem dokładnie co prezydent będzie robił w Davos. Szczerze powiedziawszy to nudna impreza. Nie zajmuję się tym wyjazdem, odpuściłem to sobie w tym roku - powiedział. Dzisiaj Nowak oświadczył, że jego wypowiedź została źle zrozumiana i zmanipulowana. - Portal cytuje słowa, które miałem wypowiedzieć, bez autoryzacji - mówi Nowak. - Dziennikarz nie poinformował mnie, że ma zamiar cytować cokolwiek z naszej rozmowy - dodaje.

Na wątpliwości Sławomira Nowaka odpowiedział dzisiaj rano w TOK FM Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent jest w Davos po raz 18. - Mogę powiedzieć ministrowi Nowakowi co tu robi prezydent Komorowski. Jeżeli słucha się tego, co się dzieje, to nie jest nudne. Davos daje możliwość nawiązania kontaktów. To bardzo istotne - mówił Kwaśniewski.

- Dobrze, że jest prezydent Komorowski, minister Sikorski i minister Rostowski. Ci dwaj ministrowie świetnie mówiący po angielsku poruszają się tu jak ryby w wodzie - zaznaczył były prezydent. Wyliczył też w jakich spotkaniach uczestniczy prezydent Komorowski i polska delegacja. - Prezydent będzie też przedstawiony istotnym osobom ze świata biznesu. To nie tylko nie jest nudny czas, ale bardzo potrzebny dla Polski i prezydenta - dodał Kwaśniewski.

Co prezydent robił w Davos?

Rzeczywiście, dzisiejszy plan zajęć Komorowskiego był bardzo napięty. Uczestniczył w śniadaniu z inwestorami i bankowcami zgromadzonymi na Forum. Spotkał się też ze swym odpowiednikiem z Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Micheline Calmy-Rey oraz z szefem Forum prof. Klausem Schwabem. Wziął też udział w panelu promującym Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012 wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Wraz z innymi przywódcami oraz przedstawicielami największych firm energetycznych Komorowski dyskutował o przyszłości energetycznej Europy.

Polska przyciągnęła biznesmenów ze świata

W czwartek w Davos jedno ze spotkań zorganizowała warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Najważniejszym gościem był prezydent Komorowski.

- Sukces giełdy, to premia za odwagę podczas przełomu ustrojowego i znak triumfu wolnego rynku - mówił podczas spotkania Bronisław Komorowski. Podkreślił, że właśnie warszawska giełda jest symbolem zachodzących w Polsce od 20 lat zmian. - Na początku polskiej giełdy, po 1989 roku jej lokalizacją był budynek dawnego komitetu centralnego partii komunistycznej. To jest znak wielkiego triumfu wolnego rynku i zwycięstwa normalności - mówił Komorowski.

- Jestem zbudowany tym, że tak dużo ważnych szefów wielkich firm jest tutaj obecnych. To pokazuje, że Polska - jako jedyny kraj w całej Unii Europejskiej - w ciągu ostatnich dwóch lat zanotowała wzrost gospodarczy i to niebagatelny - zdrowo powyżej 5 proc. Myślę, że ludzie widzą że w Polsce naprawdę można uczciwie zarobić i że dzięki temu mogą tworzyć miejsca pracy i inwestować w nowe obiekty, fabryki, nowoczesne, lepiej płatne miejsca pracy - powiedział Polskiej Agencji Prasowej minister Jacek Rostowski.

Najważniejsi zjeżdżają do Davos od blisko 40 lat

41. Światowe Forum Ekonomiczne odbywa się pod hasłem "Wspólne Normy dla Nowej Rzeczywistości" (Shared Norms for the New Reality). - Odzwierciedla ono najważniejsze obawy wielu przywódców, czyli o życie w świecie, który staje się coraz bardziej złożony i wzajemnie powiązany. Jednocześnie doświadczamy erozji wspólnych wartości, która podważa publiczne zaufanie w przywództwo, a także przyszły wzrost gospodarczy i polityczną stabilność - czytamy na stronie Forum.

Idea Światowego Forum Ekonomicznego narodziła się w 1971 roku; do Davos polityczni przywódcy po raz pierwszy zostali zaproszeni w 1974 roku. Co roku do szwajcarskiego kurortu zjeżdża ok. 2 tys. przedstawicieli świata polityki i biznesu oraz naukowcy i intelektualiści. Przez kilka dni dyskutują o najistotniejszych aktualnych problemach społecznych i gospodarczych.

Na corocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos spotykają się głowy państw, liderzy biznesu oraz prezesi największych światowych organizacji i banków. Na tegoroczny szczyt zjechało w środę ponad 2,5 tysiąca uczestników. Światowe Forum Ekonomiczne otworzył Dimitrij Miedwiediew, w spotkaniach uczestniczy m.in. prezydent Francji Nicolas Sarkozy, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Nasz kraj reprezentują m.in. prezydent Bronisław Komorowski, minister finansów Jacek Rostowski, szef MSZ Radosław Sikorski, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Witold Koziński.

To oni nudzą się z prezydentem Komorowskim >>

Czy to dobrze, że prezydent Komorowski poleciał na szczyt ekonomiczny w Davos?

DOSTĘP PREMIUM