Szansa na porozumienie w Egipcie? Mubarak chce zachować twarz

Wiceprezydent Egiptu ma rozpocząć rozmowy z opozycją. Za ta inicjatywą stoi oczywiście prezydent Hosni Mubarak. - Wygląda, że samemu Mubarakowi zależy na tym, żeby coś zrobić z tą sytuacją i ze sobą - mówił w TOK FM prof. Janusz Danecki. Zdaniem arabisty mało prawdopodobne jest, aby władzę w Egipcie przejęli radykałowie.

Marsz milionów w Egipcie. Relacja na żywo. Przeczytaj więcej

O rozmowach z opozycją wiceprezydent Omar Suleiman poinformował w programie telewizyjnym. Podkreślił, że to inicjatywa prezydenta Hosniego Mubaraka. Zdaniem prof. Janusza Daneckiego są więc szanse na porozumienie w Egipcie.

Danecki: Mubarak walczy o zachowanie twarzy

- Wygląda na to, że samemu Mubarakowi zależy na tym, aby coś zrobić z tą sytuacją i ze sobą. On chce się uratować. Nie żeby miał nadzieję na kolejną kadencję, wątpię żeby mu się to udało. A nawet gdyby, to lud go zmiecie. On chce z tej sytuacji wyjść obronną ręką. Jako człowiek, postać historyczna, która odegrała ważną role w Egipcie. Rozpoczyna grę, w której chodzi o jego miejsce w historii Egiptu - mówił arabista w Poranku Radia TOK FM.

Prof. Danecki podkreślił, że Hosniego Mubaraka nie można utożsamiać z bezwzględnym despotą. - On miał tendencje demokratyzujące. Pozwalał na krytykę, na działalność organizacji opozycyjnych, na prasę opozycyjną. To nie jest całkowity dyktator, który trzyma społeczeństwo w szachu i nie pozwala na żadne ruchy - stwierdził gość TOK FM.

Słaba opozycja

Prezydent Egiptu to bardzo doświadczony polityk. Dlatego zdaje sobie sprawę z wagi wydarzeń, które od tygodnia trwają w rządzonym przez niego kraju. Według prof. Daneckiego Mubarak doskonale zdaje sobie sprawę, że to właśnie on jest największym problemem. - Opozycja nie będzie chciała z nim rozmawiać. Dlatego przygotowuje swoich następców i powie: ja odejdę, a tu macie wiceprezydenta i premiera - mówił arabista z UW i SWPS.

Mubarak ma mocne karty w ręku, bo opozycja w Egipcie jest mocno rozproszona. Dlatego - jak wyjaśniał prof. Danecki - możemy być świadkami scenariusza, który rozgrywa się w Tunezji. - Nie ma silnej opozycji. Dlatego część starego rządu tworzy z opozycją nowy rząd, przygotowuje konstytucję. Być może wyłoni się jakiś lider, albo powstanie rząd technokratyczny - spekulował arabista.

Amerykanie nie lubią Mohameda ElBaradei. Przeczytaj więcej

Kraje zachodnie chcą widzieć lidera w laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, byłym szefie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Mohamedzie ElBaradei. Ale według prof. Daneckiego jest "bez charyzmy, ale chociaż coś robi". Kto więc może niedługo zacząć odgrywać znaczącą rolę w Egipcie? - Jest sekretarz Ligi Państw Arabskich Amr Moussa i największy rywal Mubaraka - Ajman Nur - wymieniał gość Poranka Radia TOK FM.

"Bracia Muzułmanie to fundamentaliści, ale nie ekstremiści"

Zachód obawia się, że do władzy w Egipcie dojdą islamscy fundamentaliści. Ale prof. Janusz Danecki podkreśla, że egipscy islamiści to nie są radykałowie. - Bracia Muzułmanie w Egipcie oczywiście mówią, że rozwiązaniem dla kraju jest islam. Ale, czy znajdą zwolenników wśród młodych ludzi posługującymi się intenetem i telefonią komórkową - dla nich religia nie jest najważniejsza. Ani razu nie słychać w wystąpieniach na manifestacjach słowa o islamie - mówił. - Bracia Muzułmanie będą w nowym rządzie, ale nie zdominują go - dodał prof. Janusz Danecki.

Wróżymy z fusów

Pierwsza była Tunezja, teraz manifestacje odbywają się w Egipcie. Trzeba więc postawić pytanie - kto następny? - Tak naprawdę nie wiemy. Echa tego co wydarzyło się w Tunezji, dotarły do Egiptu. Słychać je także w Jemenie i Sudanie. To biedne kraje, tam władza może upaść, ale może się też utrzymać. Jest też Syria, ale to znacznie mocniejsze państwo. No i Libia. Ale to chyba zbyt silne państwo, z bardzo silnymi służbami i policją. Kandydatem do zmian jest też Algieria. Ale tak naprawdę wróżymy z fusów - stwierdził prof. Danecki.

DOSTĘP PREMIUM