Wszystkie kłopoty Berlusconiego

Premier Włoch został postawiony w stan oskarżenia. Nie są to jednak pierwsze kłopoty Berlusconiego z włoskim prawem. Do tej pory udawało mu się wyjść z problemów bez szwanku. Tym razem jednak może spędzić w więzieniu nawet trzy lata.

Premier Włoch został postawiony w stan oskarżenia. Odpowie za płatny seks z nieletnią i używanie wpływów politycznych dla zatuszowania sprawy. Sąd w Mediolanie przychylił się do wniosku prokuratury, rozprawę wyznaczono na 6 kwietnia. Nie są to jednak pierwsze problemy z prawem Berlusconiego.

Kłopoty Berlusconiego zaczęły się już w roku zaprzysiężenia - w 1994 został oskarżony o przekupienie funkcjonariuszy policji . Został za to skazany w 1997 roku na 33 miesiące więzienia, jednak został uniewinniony po apelacji w 2000 r. z powodu przedawnienia. Decyzję tę podtrzymał sąd najwyższy w 2001 roku.

W 1995 roku premier Włoch został oskarżony o kupno zawodnika Gianluigi Lentini do swojego klubu AC Milan za pieniądze pochodzące z korupcji . W 2002 roku jednak Berlusconi przepchnął przez parlament prawo dekryminalizujące fałszowanie księgowości - uniknął dzięki temu kary.

Również w 1995 r. Berlusconi został oskarżony o fałszowanie księgowości podczas zakupu firmy filmowej - Medusa. Został skazany na 16 miesięcy więzienia w 1997 roku, jednak został uniewinniony po apelacji w roku 2000.

1995 rok nie był szczęśliwy dla premiera Włoch - wtedy też oskarżony został o nielegalne finansowanie partii socjalistycznej (PSI), w 1998 roku został za to skazany na 28 miesięcy więzienia, sprawa jednak upadła w wyniku przedawnienia.

W tym samym roku - 1998 - Berlusconi dwukrotnie był oskarżony o łapownictwo sędziów podczas prowadzenia interesów.

Rok 2011 Berlusconi rozpoczął od otrzymania ciosu ze strony włoskiego trybunału konstytucyjnego - ten odrzucił kontrowersyjne prawo gwarantujące czasowy immunitet premierowi Włoch. Kilka dni później zostało wszczęte dochodzenie w celu zbadania relacji Berlusconiego z "Ruby - zdobywczynią serc" - nastoletnią tancerką, która uczestniczyła w licznych imprezach organizowanych w przez premiera Włoch w jego mediolańskiej rezydencji.

W tym miesiącu na wokandę ma wrócić sprawa przestępstwa podatkowego powiązanego z Mediaset - imperium medialnym Berlusconiego. W przyszłym miesiącu z kolei powróci kolejna sprawa o łapownictwo powiązana z premierem Włoch, w kwietniu zaś zaplanowana jest rozprawa o płaceniu za seks nieletnim i nadużywaniu władzy przez Berlusconiego. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Jest decyzja. Berlusconi stanie przed sądem w trybie natychmiastowym >>>

Wszystkie kobiety Berlusconiego. Zobacz zdjęcia >>

TOK FM PREMIUM