Dziennikarze wolni. Po 4 miesiącach w irańskim więzieniu wrócili do kraju

Przetrzymywani przez cztery miesiące w Iranie niemieccy reporterzy wrócili do kraju. Operację ich powrotu do kraju nadzorował osobiście szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle, który przyleciał po nich do Iranu. Dziennikarzy aresztowano po tym, jak przeprowadzili wywiad ze skazaną na ukamienowanie Iranką i jej synem. Teheran oskarżył ich o działanie przeciwko ?bezpieczeństwu państwa?.

Marcus Hellwig i Jens Koch mieli przesiedzieć w irańskim więzieniu 20 miesięcy. Jednak po czterech miesiącach wysiłków niemieckiej dyplomacji zmienił te karę na grzywnę w wysokości 50 tys. dolarów i nakazał ich uwolnienie.

- Jestem szczęśliwa, że Marcus Hellwig i Jens Koch mogą wreszcie wrócić do Niemiec jako wolni ludzie - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel gazecie "Bild am Sonntag", w której pracowali obaj reporterzy. - Nie powiedziałem przez telefon nic. Po prostu słuchałem i płakałem - powiedział dziennikowi "Bild" ojciec Kocha, Andreas Hartmann.

Westerwelle leci po dziennikarzy i rozmawia z reżimem

Do Teheranu po obu dziennikarzy poleciał osobiście szef niemieckiego MSZ, Guido Westerwelle. Czteromiesięczne przetrzymywanie reporterów nadwątliło relacje między Berlinem a Islamską Republiką. Westerwelle przy okazji spotkał się ze swoim irańskim odpowiednikiem Aki Akbarem Salehim i prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem. To najwyższa rangą wizyta niemieckiego polityka w Iranie od 8 lat. W 2003 roku do Teheranu przyjechał ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec, Joschka Fischer. Westerwelle wyraził nadzieję, że obaj mężczyźni szybko wrócą do normalnego życia. Podziękował ministrowi Salehiemu za "współpracę w tej sprawie". Dodał, że we wszystkich rozmowach poruszał kwestię praw człowieka.

Aresztowani za wywiad ze skazaną na śmierć kobietą

Marcus Hellwig i Jens Koch zostali aresztowani 10 października w mieście Tabriz na północnym zachodzie Iranu po tym, jak przeprowadzili wywiad z Sakineh Mohammadi Ashtiani, Iranką skazaną na karę śmierci przez ukamienowanie za cudzołóstwo i domniemane zabójstwo męża. Wyrok na kobietę wywołał sprzeciw i protesty na całym świecie.

Kempa, Kalisz, Kurski.... Politycy w Reality Shopka Szoł [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM