Biznesmen ze szwajcarskim paszportem prezydentem Kosowa

Behgjet Pacolli, biznesmen z dwoma paszportami - kosowskim i szwajcarskim - został wybrany na nowego prezydenta Kosowa. O jego wyborze zadecydowały dwa głosy.Premierem ponownie został Hasim Thaci.

Parlament Kosowa w Prisztinie wybrał na nowego prezydenta republiki legitymującego się dwoma paszportami - kosowskim i szwajcarskim - biznesmena Behgjeta Pacollego. Jego wybór to część umowy o podziale władzy, zawartej przez kosowskie stronnictwa polityczne po wyborach w grudniu 2010 r.

Jedyny kandydat, opozycja bojkotuje wybory

Pacolli był jedynym kandydatem na prezydenta. Parlament wybrał go w trzeciej rundzie większością 62 w 120-osobowej izbie. W pierwszych dwóch turach Pacolli nie osiągnął większości dwóch trzecich głosów. Główne partie opozycyjne zbojkotowały wybór nowego przywódcy kraju. Według opozycji Pacolli ma biznesowe powiązania z Rosją, która nie popiera niepodległości Kosowa. Oponenci Pacollego zarzucają mu, że uprawa politykę wyłącznie w celach biznesowych.

Hasim Thaci ponownie premierem

Hasim Thaci, dotychczasowy premier i przewodniczący Demokratycznej Partii Kosowa (PDK), został we wtorek zatwierdzony przez parlament na urząd premiera. Jego partia wygrała grudniowe wybory, lecz aby rządzić, musiała wejść w koalicję z mniejszymi ugrupowaniami.

Nacjonaliści na marszu w Warszawie: "Śląsk jak Kosowo"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM