Córka Kaddafiego chciała uciec na Maltę. Nie pozwolili jej lądować

Malta odmówiła pozwolenia na lądowanie pilotowi samolotu, na pokładzie którego była córka Muammara Kadafiego - podała telewizja AlDżazira. Kilka dni temu podobna odmowa spotkała w Bejrucie pilota prywatnego odrzutowca, którym leciała synowa libijskiego dyktatora.

Tymczasem dowódca armii w Tobruku powiedział AlDżazirze, że jego wojska popierają antyrządowych manifestantów. Dodał, że jeden z pilotów odmówił wykonania rozkazu zbombardowania Bengazi i katapultował się.

Dziś także samolot linii Arab Airlines z Libii, który próbował wylądować na Malcie bez pozwolenia został cofnięty do kraju . Na wyspie w związku z protestami z Libii pojawiły się wojskowe samoloty NATO. Mają stworzyć most powietrzny między wyspą a Libią. Malta stanowi dla wielu ewakuowanych punkt, skąd mają dotrzeć do domów.

Mieszkańcy stolicy są zastraszeni

Według BBC, Muammar Kaddafi walczy o odzyskanie pełnej kontroli nad stolicą kraju i jego zachodnią częścią. Według najnowszych relacji, na ulicach Trypolisu nie widać aktywności opozycjonistów, natomiast swą obecność manifestują zwolennicy przywódcy kraju i afrykańscy najemnicy.

Zdaniem naocznych świadków, na których powołuje się BBC, mieszkańcy stolicy są zastraszeni i czekają na wsparcie rebeliantów ze wschodu. Informują również o licznych ofiarach śmiertelnych i ciałach na ulicach. Większość mieszkańców zbojkotowała również apele o powrót do pracy, ponieważ nadal się boją wyjść na ulice. Ma to związek z doniesieniami o otwarciu ognia do osób udających się wczoraj po codzienne zakupy.

Według doniesień Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka, do tej pory w Libii straciło życie około 640 osób. Jest to znacznie większa liczba, od tej którą podają oficjalnie władze w Trypolisie. Niektóre źródła sugerują, że zabitych może być znacznie więcej, a ich liczba może przekraczać 1000.

Libia

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM