Jest film - dowód na kłamstwa Kaddafiego

Dziennikarze potwierdzają wersję libijskich opozycjonistów, którzy twierdzą, że Kaddafi bezustannie bombarduje kontrolowane przez nich miasta. - Właśnie przeleciały nad nami myśliwce, to my byliśmy celem - relacjonuje korespondent telewizji CNN. Dziś kolejny dzień siły lojalne Kaddafiemu bombardują miasto Brega.

Wczoraj siły antyrządowe w Bredze przez kilka godzin opierały się regularnym oddziałom Kadafiego wspieranym przez lotnictwo i artylerię. W walkach zginęło co najmniej 14 osób, jednak wieczorem opozycja poinformowała, że kontroluje miasto. Rano doszło do kolejnych bombardowań. - Słyszałem samolot, a później eksplozję - relacjonuje jeden z mieszkańców Bregi. Według niego bomby spadły w pobliżu miejscowego uniwersytetu, około 2 km od terminalu naftowego.

Według opozycji zbombardowane zostało również lotnisko w mieście. Jak pisze AFP do Bregi zostały skierowane posiłki dla tamtejszych sił antyrządowych, by wzmocnić ich pozycje w mieście przed ewentualnym atakiem. Rebelianci mają dysponują artylerią przeciwlotniczą.

Doniesień o tym, że Muammar Kaddafi używa w walce z opozycją sił powietrznych i bombarduje kontrolowane przez jego przeciwników miasta, było wiele. Informacjom o udziale lotnictwa w walkach z opozycją zaprzeczał kilkakrotnie syn dyktatora. - Pokażcie mi jeden dowód, jednego świadka. Pokażcie mi przynajmniej jeden atak wymierzony w cywilów - powiedział Saif al-Islam w wywiadzie udzielonym w Trypolisie brytyjskiej telewizji Sky News, zapewniając, że dziennikarze mogą swobodnie przemieszczać się po całej Libii. Wczoraj w telewizji CNN pojawiły się nagrania potwierdzające wersję opozycji.

 

Rejestrują samoloty, których przecież nie ma

Walczący z reżimem ludzie filmują pustynne potyczki i wrzucają je na YouTube. Właśnie tymi materiałami posłużyła się telewizja CNN. Dodatkowo w serwisie informacyjnym pojawiła się relacja korespondenta stacji, który był świadkiem bombardowania.

 

- Jesteśmy poza Bregą, gdzie doszło dzisiaj do kilku starć. Właśnie zaatakował nas samolot libijskich sił powietrznych. Jest tutaj 250 osób, większość to opozycjoniści, którzy zmierzają wspomóc ruch oporu przeciwko armii Kaddafiego. Byliśmy celem tych myśliwców - opisywał zdarzenie dziennikarz. Nie udało mu się jednak sfilmować momentu nalotu. Pokazał natomiast charakterystyczne leje po bombardowaniu. Nie wiadomo też, czy ktoś ucierpiał w ataku.

Irena Kwiatkowska [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM