Premier Egiptu odchodzi ze stanowiska

Ahmed Szafik ustąpił w czwartek ze stanowiska, a dotychczasowy minister transportu Essam Szaraf został poproszony o utworzenie nowego rządu. Ustąpienia Szafika, mianowanego w styczniu przez byłego prezydenta Hosniego Mubaraka, chciała opozycja.

Sprawujący tymczasowo władzę w Egipcie wojskowi poinformowali, że przyjęli rezygnację Szafika i wyznaczyli na jego miejsce Szarafa.

Dotychczasowy premier został mianowany przez Mubaraka w ostatnich dniach sprawowania przez niego władzy, zanim pod naciskiem masowych demonstracji 11 lutego ustąpił ze stanowiska.

- Rada Najwyższa sił zbrojnych zdecydowała się przyjąć rezygnację premiera Ahmeda Szafika i powierzyć Essamowi Szarafowi utworzenie nowego rządu - napisała armia w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku.

Bractwo Muzułmańskie i inne opozycyjne ugrupowania polityczne wzywały do ustąpienia Szafika i jego rządu, w którym kluczowe resorty obrony, sprawiedliwości, spraw zagranicznych i wewnętrznych, sprawowali ministrowie mianowani jeszcze za czasów Mubaraka.

Opozycja apelowała o zerwanie z okresem ponad 30 lat, podczas których Egiptem rządził były prezydent oraz mianowanie na okres przejściowy przed wyborami, w których w tym roku mają być wyłonione nowy prezydent i parlament, gabinetu, w którym zasiedliby technokraci.

Wyznaczony ma premiera Szaraf był ministrem transportu w latach 2004-2006, po czym wrócił na Uniwersytet Kairski, gdzie wcześniej wykładał

DOSTĘP PREMIUM