Obrońca Sarajewa zatrzymany w Austrii. Zbrodniarz czy bohater?

Ścigany za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny domowej w Bośni i Hercegowinie generał Jovan Divjak został zatrzymany na międzynarodowym lotnisku Schwechat pod Wiedniem. Diviak był zastępcą dowódcy sztabu bośniackiej armii. Kierował obroną Sarajewa

Rzecznik austriackiego MSZ-tu Rudolf Golia potwierdził, że Jovan Divjak został przesłuchany przez austriacką policję w obecności ambasadora Bośnii Hercegowiny w Wiedniu i oczekuje na ekstradycję. Nakaz aresztowania wydał na podstawie listu gończego Interpolu sąd w austriackim Korneuburgu.

Divjak jest oskarżany między innymi o przeprowadzenie ataku na wycofujący się z Bośni konwój armii jugosłowiańskiej (1992-1995), podczas którego poniosło śmierć 18 żołnierzy. Nieoficjalne dane mówią jednak o ponad 40 zabitych.

Wojna domowa w Bośni i Hercegowinie była najkrwawszym konfliktem podczas rozpadu Jugosławii na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, w którym zginęło ponad 100 tysięcy osób. Generał Jovan Divjak był zastępcą dowódcy sztabu głównego armii Bośni i Hercegowiny. Kierował obroną Sarajewa podczas trwającego 42 miesiące oblężenia miasta przez odziały armii Jugosłowiańskiej, które usiłowały przywrócić kontrolę nad Sarajewem, które zostało stolicą Bośni. Podczas 3,5 letniego oblężenia zginęło 11 tysięcy osób. Oskarżany o zbrodnie wojenne, generał Divjak - w przekonaniu wielu Bośniaków - jest jednak bohaterem narodowym.

DOSTĘP PREMIUM