Libia mianuje nowego ambasadora przy ONZ

Minister spraw zagranicznych Libii Ali Abdussalam Treki został mianowany nowym ambasadorem tego kraju przy ONZ. Ma on zastąpić poprzedniego ambasadora, który potępił reżim Muammara Kaddafiego.

Przedstawiciel libijskiego rządu poinformował agencję Reuters, że Libia nie chce być dłużej reprezentowana przez poprzedniego ambasadora Abdurrahmana Mohameda Szalghama.

Szalgam podczas przemówienia na forum ONZ ostro skrytykował swój kraj . Po tym przemówieniu jego zastępca Ibrahim Dabbaszi rozpłakał się. Do płaczącego dyplomaty podchodzili przedstawiciele innych krajów oraz sekretarz generalny ONZ, którzy zaczęli go pocieszać i przyjaźnie poklepywać.

- Zabitych w Libii są tysiące, a nie setki. To ostatnie chwile reżimu dyktatora. Ma przeciwko sobie tysiące ludzi, którzy przybywają do Trypolisu, aby zbierać się na Placu Męczenników, i mogą już dzisiaj być tysiące zabitych w stolicy - mówił później Dabaszi. - Kaddafi jest szaleńcem. Jest psychicznie niestabilny. Będzie trwał do chwili, aż zostanie zabity, albo popełni samobójstwo - dodał.

Na razie nie jest jasne, czy Treki, jeden z najbliższych doradców przywódcy Libii Muammara Kaddafiego w sprawach międzynarodowych, zostanie uznany jako przedstawiciel Libii w ONZ.

Tak mieszkał i pracował Kaddafi

DOSTĘP PREMIUM