Brytyjski dziennik: Palikot zmącił spokój w katolickiej Polsce

?Polacy są niewolnikami Kościoła od 1000 lat? - przytacza słowa Janusza Palikota brytyjski "Daily Telegraph". Dziennik na stronie internetowej opisuje "nową polską partię, która zmąciła spokój konserwatystów w tym katolickim kraju".

"Partia Palikota chce umniejszyć potęgę Kościoła katolickiego, usuwając krzyże, lub wieszając obok nich gwiazdę Dawida", napisał brytyjski dziennik.

"Rzuca rękawicę wszechobecnym wpływom Kościoła"

Chodzi o akcję zwolenników Palikota w Szczecinie , którzy obok krzyża zawiesili m.in. gwiazdę Dawida i islamski półksiężyc. Radni PO i PiS zdjęli symbole. "Daily Telegraph" określa działanie partii Palikota jako "rzucenie rękawicy silnym i wszechobecnym wpływom Kościoła w Polsce".

Tysiące krzyży wiszą w miejscach publicznych w Polsce

Dziennik tłumaczy brytyjskim czytelnikom: "krzyż w Polsce jest wszechobecny i wisi na tysiącach ścian w szkołach i szpitalach".

"Polacy byli niewolnikami Kościoła katolickiego przez 1000 lat", cytuje dziennik Palikota. Według "Daily Telegraph" zwolennicy byłego polityka PO uważają że "nie powinno być symboli religijnych w miejscach publicznych, lub powinny być wszystkie, bo gwarantuje to świecka konstytucja."

"Daily Telegraph" przytacza też argumenty przeciwników Palikota. Za wieszaniem krzyży na ścianach jest 90 proc. Polaków. Deklarują oni, że są katolikami a Kościół katolicki jest "nierozerwalnie związany z historią i kulturą narodu". Dziennikarze piszą, że Palikot jest osobą kontrowersyjną w Polsce. Przypominają konferencję na której wystąpił z wibratorem i pistoletem w rękach.

DOSTĘP PREMIUM