Libia: kto kontroluje jakie miasta? [MAPA]

Bengazi należy do opozycjonistów, a Trypolis - wciąż do Kaddafiego. Z powodu chaosu, jaki opanował Zawiję i Ras Lanuf, nie wiadomo, kto właściwie ma władzę w tych miastach. Obie strony twierdzą, że to one je kontrolują. Walki skupiły się na wybrzeżu kraju, gdzie skupione jest życie gospodarcze i polityczne. Pozostałe tereny to pustynia.

Miasta kontrolowane przez opozycjonistów

Bengazi . To tutaj 15 lutego zaczęły się pierwsze protesty i zamieszki. To drugie co wielkości miasto Libii jest obecnie kontrolowane przez przeciwników Kaddafiego. Właśnie w portowym mieście zorganizowano spotkanie 31 reprezentantów opozycji z wszystkich regionów Libii.

Brega jest kontrolowana przez opozycjonistów. To ważne dla gospodarki Libii miasto portowe jest nieustannie bombardowane przez libijskie siły powietrzne.

Miasta, gdzie wciąż trwają potyczki

Ben Dżawad . 6 marca doszło do walk o kontrolę nad miastem. Kaddafi przestał już udawać, że nie ucieka się do bombardowania libijskich miast. Według CNN libijska armia użyła też ciężkiej artylerii. Nie wiadomo na razie, kto ma obecnie władzę nad miastem.

Misrata . Świadkowie cytowani przez BBC twierdzą, że opozycjonistom udało się odeprzeć atak wojsk Kaddafiego. W starciu zginęło ponad 42 ludzi, a 85 zostało rannych. Najmłodszą ofiara według lekarza z Centralnego Szpitala w Misracie jest trzyletnie dziecko. Według nieoficjalnych danych w historii całego konfliktu mogło już zginąć nawet 2 tysiące osób.

Ras Lanuf . Libijski rząd standardowo twierdzi, że miasto należy do Kaddafiego. Reporterzy CNN oraz opozycjoniści uważają, że miasto należy do przeciwników dyktatora. Oblężenie Ras Lanuf przez siły Kaddafiego wciąż trwa.

Zawija . Zdobyta przez rewolucjonistów po krwawych starciach ma, według libijskiego rządu, z powrotem należeć do Kaddafiego. Jak jest naprawdę? Nie wiadomo. Dziennikarze nie są wpuszczani do miasta, a komunikacja z Zawiją została odcięta. Jedno jest pewne w walkach zginęło, co najmniej 30 osób - w tym dowódca sił antyrządowych.

Miasta kontrolowane przez Kaddafiego

Tobruk . "Porannek przyniósł zwycięstwo nad gangami terrorystów w Tobruku" poinformowała narodowa telewizja 6 marca. Miasto kontrolowane przez opozycjonistów zostało odbite przez wojska Kaddafiego.

Trypolis . Stolica Libii wciąż kontrolowana jest przez Kaddafiego. Jednak protesty przeciwko dyktatorowi odbywają się tam praktycznie codziennie od 20 lutego. Policja robi wszystko, żeby zapobiec kolejnym manifestacjom i używa wszelkich sił by je rozgromić - najczęściej przy użyciu ostrej amunicji. W drugim tygodniu rebelii do pacyfikacji opozycjonistów w Trypolisie przyłączyło się wojsko, a także lojaliści uzbrojeni w kałasznikowy.

Lista obejmuje tylko te miasta w Libii, gdzie doszło do starć pomiędzy opozycjonistami a lojalistami.

Karnawał w Rio: co widziała Pamela Anderson? [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM