Grobowiec obok miejsca spoczynku Evity wystawiony na sprzedaż

Argentyńczycy mają szansę kupić miejsce swojego ostatniego spoczynku tuż obok grobu Evy Peron - uwielbianej przez obywateli pierwszej damy. Cena to około 330 tys. dolarów - podaje brytyjski ?Daily Telegraph?.

Potencjalni kupcy będą mogli złożyć w grobowcu około 20 trumien ze szczątkami członków rodziny. Jest on położony tuż obok mauzoleum z czarnego marmuru w którym spoczywa słynna Evita, na cmentarzu Recoleta w Buenos Aires.

Usuną szczątki przodków by sprzedać grobowiec

Sprzedaż grobowca negocjuje w imieniu swojej rodziny Damian Sabelli. - To spadek i moja matka zdecydowała się go sprzedać - tłumaczy mężczyzna. W grobowcu obecnie spoczywa 14 członków rodziny Sabelli. - To wszystko odlegli przodkowie, z XIX wieku. Ale wszyscy mogą być usunięci dzień po sprzedaży. Miejsce jest do wykorzystania od zaraz - zaznacza.

Ze względu na sąsiedztwo Evity rodzina chce dostać za grobowiec dziesięciokrotność normalnej ceny. Sabelli mówi, że skontaktowali się z nim już potencjalni kupcy, ale przyznaje, że cena "może być negocjowana". Za ok. 300 tys. dolarów można kupić 3-pokojowy apartament w eleganckiej dzielnicy Buenos Aires.

Evita wielbiona za życia i po śmierci

Eva Peron, nazywana przez wielbiących ją rodaków Evitą, była drugą żoną generała Juana Domingo Perona. Za swojego życia stworzyła fundację, która budowała szpitale, szkoły i sierocińce w biednych częściach kraju. 60 lat po swojej śmierci nadal jest narodową ikoną, a jej grób co roku odwiedza ok. 700 tys. turystów.

Evita zmarła na raka w 1952 roku, w wieku 33 lat. Jej zabalsamowane ciało było wystawione na widok publiczny aż do 1955 roku, kiedy to generał Peron został obalony w przewrocie wojskowym. Nowi przywódcy kraju obawiali się, że ciało Evity może stać się symbolem, wokół którego skupi się opozycja. Zwłoki pierwszej damy zostały więc wysłane do Włoch i pogrzebane pod fałszywym nazwiskiem. Ciało Evity wróciło do Argentyny dopiero w 1974 roku, po powrocie Perona do władzy, i zostało złożone w rodzinnym mauzoleum na cmentarzu Recoleta.

Karnawał w Rio: co widziała Pamela Anderson? [ZDJĘCIA]

TOK FM PREMIUM