Nielegalni imigranci strajkują w Grecji. 44 dni głodówki

 44 dni trwa strajk głodowy nielegalnych imigrantów w Grecji. Trzystu mężczyzn pochodzących głównie z krajów północnej Afryki domaga się, by greckie władze zalegalizowały ich pobyt i zmieniły procedury regulujące nadawanie praw imigrantom.

Głodujący mężczyźni mieszkają w Grecji od wielu lat, w większości na Krecie. Pracują nielegalnie przy zbiorach owoców, na budowach, lub jako rzemieślnicy. Greckie władze już kilkakrotnie obiecywały im rejestrację w urzędach pracy i objęcie ubezpieczeniem, co równałoby się zalegalizowaniu pobytu. Skorzystać miały na tym także dzieci imigrantów, które po osiągnięciu pełnoletności, często są deportowane do kraju rodziców, mimo że wychowywały się w Grecji. Żadne z zapowiedzi rządu nie zostały jednak dotychczas zrealizowane.

25 stycznia imigranci, podzieleni na dwie grupy, opuścili Kretę i rozpoczęli strajk. 250 osób głoduje w Atenach, 50 w Salonikach. Pomagają im członkowie komitetu solidarności, w skład którego wchodzą studenci, anarchiści, członkowie organizacji lewicowych i greckich związków zawodowych, a także lekarze, którzy opiekują się głodującymi.

Imigranci są na skraju wyczerpania, a ich stan pogarsza się z każdym dniem - alarmują lekarze. W szpitalach w Atenach i Salonikach hospitalizowano już ponad stu mężczyzn. Powodem było skrajne osłabienie po głodówce oraz ostra niewydolność nerek, która pojawiła się, gdy zaostrzyli protest i przestali pić wodę.

Pozostali, pomimo osłabienia i znacznej utraty wagi, kontynuują protest. Kilka dni temu odrzucili propozycję greckiego rządu, który wezwał głodujących do natychmiastowego zakończenia protestu i udania się do szpitali w zamian za ponowne rozpatrzenie możliwości zalegalizowania pobytu imigrantów w Grecji. Strajkujący oświadczyli, że nie zamierzają negocjować i nie ustąpią, dopóki cała grupa nie otrzyma dokumentów, których się domaga. Wcześniej rząd premiera Giorgosa Papandreou nie zabierał głosu w sprawie strajku i ani razu nie spotkał się z głodującymi mężczyznami.

DOSTĘP PREMIUM