Kościół anglikański chce kobiet-biskupów. Oburzeni przechodzą na katolicyzm

Grupa 600 anglikanów odeszła z kościoła w proteście przeciwko dopuszczeniu kobiet do święceń biskupich. Konwertytów na katolicyzm może być więcej - podaje BBC.

Byli anglikanie będą przygotowywać się do konwersji na rzymski katolicyzm przez okres Wielkiego Postu - od dziś do Wielkanocy. Wejdą wtedy w skład Ordynariatu, instytucji stworzonej specjalnie przez papieża Benedykta XVI dla umożliwienia anglikanom grupowego przechodzenia na wyznanie rzymskie. Ordynariat jest prowadzony przez trzech byłych biskupów anglikańskich, którzy zdążyli przejść na wiarę rzymską już na początku roku.

Abp. Williams: Niech im Bóg błogosławi. Ja tego nie zrobię>>>

Kościół polityczny: wierni prowadzą kampanie

Kościół Anglii jest doktrynalnie jednym z najbliższych katolicyzmowi wyznań protestanckich, sam określa się jako Kościół równocześnie katolicki i protestancki. Jednak anglikańscy duchowni nie muszą przestrzegać celibatu, a od 1994 roku na pastorów wyświęcane są także kobiety. Podjęta ostatnio przez Kościół Anglii decyzja o dopuszczeniu kobiet do godności biskupów spowodowało wśród wiernych wielkie poruszenie.

- Nie moglibyśmy dalej być chrześcijanami w normalnym znaczeniu, jeśli byśmy pozostali członkami odszczepieńczego kościoła, który zmienia zasady, żeby przypodobać się masom - mówił jeden z konwertytów, wielebny Ed Tomlinson. Według niego zmiany zasad dotyczące rozwodów i spraw rodziny stworzyły "kościół polityczny, w którym ludzie uprawiają lobbing, a nie modlą się".

Kościół katolicki: ratuje tradycje anglikańskie czy "uprawia kłusownictwo"?

W październiku 2009 roku Watykan wydał konstytucje apostolską, która stworzyła dla anglikanów chcących przejść na katolicyzm ordynariaty personalne. Pozwalają one, jak mówi dokument, "wejść w pełną jedność z Kościołem katolickim, a jednocześnie zachować elementy specyficznego, duchowego i liturgicznego dziedzictwa anglikańskiego", tzn. zachowanie anglikańskich ksiąg i szat liturgicznych czy stworzenie osobnych domów formacyjnych dla przyszłych księży.

Trudna sytuacja Kościoła anglikańskiego>>>

Jak podaje Tygodnik Powszechny: "Na czele ordynariatu stać ma ktoś wybrany z grona byłych duchownych anglikańskich, niekoniecznie biskup. Tylko od niego wymagane jest zachowanie celibatu. Pozostałych duchownych ten warunek na razie ma nie dotyczyć. Żonaci pastorzy i seminarzyści zostaną wyświęceni na księży katolickich, aczkolwiek, jak wynika z wypowiedzi hierarchów, to raczej sytuacja przejściowa."

Decyzja Watykanu przyjęta została źle przez brytyjskie media, które zarzuciły Kościołowi katolickiemu, że "przystąpił do polowania na anglikanów", "uprawia kłusownictwo" i "łowi ryby w anglikańskim stawie". Z drugiej strony te same media oceniły liberalizujące Kościół Anglii reformy abp. Williamsa za zbyt pochopne. Bardziej tradycyjnie nastawiony kler anglikański czeka teraz na ustalenie dokładnych przepisów, w nadziei, że uda im się uniknąć nadzoru kobiet - biskupów.

Kościół Anglii, ustanowiony w 1534 r. przez króla Henryka VIII, jest największym Kościołem Wysp Brytyjskich. Ma ok. 26 mln wyznawców. Wspólnota Anglikańska, która skupia kilkadziesiąt Kościołów anglikańskich z całego świata, ma w sumie 71 mln wyznawców.

DOSTĘP PREMIUM