Elbaradei: Chcę być prezydentem Egiptu

Mohamed Elbaradei zamierza kandydować na prezydenta Egiptu - podała tamtejsza telewizja. Głosowanie ma odbyć się w sierpniu.

El Baradei jest najbardziej znaną za granicą osobą z opozycji, która poparła protesty w kraju przeciwko prezydentowi Hosniemu Mubarakowi. O zamiarze kandydowania poinformował w nadawanym na żywo talk show prywatnej telewizji ONTV. - Sam się zgłoszę, gdy już będzie można składać nominację - zapowiedział.

ElBaradei nie reprezentuje żadnej partii, utworzył natomiast ruch - Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Zmian, który opowiada się za reformami gospodarczymi i społecznymi.

Elbaradei jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Z wykształcenia prawnik, był dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - MAEA, organizacji działającej pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Elbaradei stał na czele MAEA od 1997 roku, przez trzy kadencje. Wraz z Hansem Blixem, byłym szefem inspektorów rozbrojeniowych ONZ, wielokrotnie usiłował przekonać amerykańskiego prezydenta George'a Busha i jego sojuszników do pokojowego rozwiązania konfliktu w Iraku.

DOSTĘP PREMIUM