''Trzeba zablokować konta i wprowadzić embargo na libijską ropę''

- Trzeba także zablokować konta i wprowadzić embargo na libijską ropę, bo dzisiaj Kaddafi cały czas ją sprzedaje - mówił w TOK FM przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Potrzebna jest natychmiast pomoc humanitarna. Na miejscu brakuje leków, opieki medycznej i żywności - dodał.

Przywódca Libii Muammar Kaddafi ostrzegł, że jeśli Al-Kaida opanuje jego kraj, "to w całym regionie, aż do Izraela zapanuje chaos" , a exodus imigrantów z Afryki Pn. dotknie też Europę. Szef NATO powtórzył z kolei, że Sojusz nie zamierza interweniować w Libii. Europa zaś cały czas czeka na wyniki rozmów i decyzje, które mają zapaść podczas piątkowy szczytu UE.

- Liczymy na to, że Rada Europejska podejmie ważne, przyszłościowe decyzje - zapowiedział w TOK FM Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - To są kraje, gdzie ludność domaga się demokratyzacji, stosowania praw człowieka, domaga się po prostu wolności - stwierdził Buzek.

"Trzeba zablokować konta"

- Zapobiec katastrofie - to jedno z najważniejszych zadań, które stoją teraz przed Europą - podkreśla Buzek. I przypomina: Kaddafi strzela do własnych obywateli, przeprowadza bombardowania obiektów cywilnych. Zdaniem przewodniczącego PE właśnie ten drugi element jest podstawową kwestią, której musi zapobiec Europa. - Powinna w tym względzie zapaść również jednoznaczna decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ. To jest konieczne. Trzeba zaprosić do udziału w przestrzeganiu zakazu lotów zarówno Ligę Arabską, jak i Ligę Afrykańską. Państwa Afryki powinny brać udział w tym zakazie.

- Trzeba także zablokować konta i wprowadzić embargo na libijską ropę, bo dzisiaj Kaddafi cały czas ją sprzedaje - kontynuował Buzek. - Potrzebna jest natychmiast pomoc humanitarna. Na miejscu brakuje leków, opieki medycznej i żywności. Nie wyobrażamy sobie nawet, co się dzieje tam na miejscu. Już mamy do czynienia z setkami zabitych.

Buzek podkreśli, że problemem jest również fala uchodźców, na którą Europa musi odpowiedzieć wspólnie. - Dzisiaj Malta i Włochy są najbardziej narażone na fale uchodźców. Ale to jest ogromne wyzwanie dla wszystkich krajów europejskich, bo ci uchodźcy zaraz rozejdą się po całej Europie - mówił.

Ucieczki z Libii? "Musimy odpowiedzieć wspólnie"

- Ucieczki z Libii to kolejny wielki problem. Czeka nas wielka fala uchodźców i tych ludzi trzeba ratować. To jest zadanie na dzisiaj - mówił Jerzy Buzek.

Podkreślił, że obecnie nad problemami Afryki Północnej pracuje grupa zadaniową przy Komisji Europejskiej oraz że udało się wygospodarować 30 mln euro na pomoc dla regionu. - Będą kolejne transze - zapewnił przewodniczący PE. - Grupa robocza przygotowuje też wybory w Tunezji. Mieszkańcom północnej Afryki trzeba zaproponować sposoby rozwiązania problemów na dłuższą metę. To nie jest łatwe, bo oni sami nie mają wzorców. Oczywiście - dużo się uczą i Europa ma wpływ na te kraje, chociażby przez inwestycje.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM