Grecja: głodowali 44 dni i osiągnęli cel

Sukces strajku głodowego nielegalnych imigrantów w Grecji. Po 44 dniach protestu 300 mężczyzn pochodzących z krajów północnej Afryki zakończyło głodówkę i przyjęło propozycję rządu.

Umowa zakłada automatyczną legalizację pobytu dla wszystkich tych z głodujących, którzy przebywają w Grecji co najmniej 8 lat, a jest ich zdecydowana większość. Dotychczas obowiązujące prawo na legalizację kazało czekać o cztery lata dłużej.

Pozostali, którzy przebywają w Grecji krócej, także mogą liczyć na uzyskanie prawa pobytu - władze obiecały zająć się każdym przypadkiem indywidualnie, a do tego czasu mężczyźni mogą pozostać w kraju bez obaw o deportację.

Ugoda daje także imigrantom możliwość w pełni legalnego zatrudnienia wraz z ubezpieczeniem oraz możliwość czasowego wyjazdu z Grecji i legalnego powrotu.

Przyjęcie propozycji rządu w Atenach przez strajkujących kończy ich ponad sześciotygodniową batalię - w jej wyniku ponad 100 z 300 głodujących imigrantów na skutek wyczerpania organizmu znalazło się w szpitalach.

Nie będzie masowej legalizacji

Rząd premiera Giorgosa Papandreou zastrzegł jednocześnie, że nie zamierza przeprowadzić masowej legalizacji wszystkich nielegalnych imigrantów, a kompromis dotyczy wyłącznie grupy 300. głodujących mężczyzn, którzy pochodzą z krajów północnej Afryki.

DOSTĘP PREMIUM