Węgry zmieniają konstytucję i nazwę państwa

Rządząca samodzielnie Węgrami partia Fidesz skończyła pracę nad nową konstytucją. Zmienia ona m.in. oficjalną nazwę państwa.

Rada rządzącego na Węgrzech prawicowego Fideszu premiera Viktora Orbana zatwierdziła projekt nowej konstytucji. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć 15 marca w Zgromadzeniu Narodowym. Lewicowa opozycja zbojkotowała prace nad projektem twierdząc, że nowa konstytucja cofnie Węgry do XVIII stulecia.

Najważniejszą propozycją nowej konstytucji jest zmiana nazwy państwa z "Węgierskiej Republiki" (Magyar Koztarsasag) na "Węgry" (Magyarorsag). Konstytucja zaczyna się od pierwszych słów hymnu węgierskiego "Boże zbaw Węgrów i obdarz ich swymi łaskami". W projekcie ustawy znalazł się zapis o ochronie życia poczętego ale bez zakazu aborcji i zakazu małżeństw gejowskich. Konstytucja ogranicza kompetencje Sądu Konstytucyjnego i zwiększa uprawnienia prezydenta.

Uzasadniając konieczność stworzenia nowej konstytucji prawica argumentowała, że obecna ustawa pochodzi z roku 1949 i jest jedyną konstytucją w Unii Europejskiej pochodzącą z okresu komunizmu. Fidesz konsultował projekt ustawy z obywatelami wysyłając do każdej węgierskiej rodziny kwestionariusz z 12 pytaniami. Na ankietę odpowiedziało 200 tysięcy osób.

Socjaliści zbojkotowali prace nad projektem ustawy, uznając że prawica i tak przeforsuje to co chce, dysponując większością konstytucyjną w parlamencie.

Kataklizm w Japonii na zdjęciach. Zobacz >>

DOSTĘP PREMIUM