Węgry zmieniają konstytucję i nazwę państwa
Rada rządzącego na Węgrzech prawicowego Fideszu premiera Viktora Orbana zatwierdziła projekt nowej konstytucji. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć 15 marca w Zgromadzeniu Narodowym. Lewicowa opozycja zbojkotowała prace nad projektem twierdząc, że nowa konstytucja cofnie Węgry do XVIII stulecia.
Najważniejszą propozycją nowej konstytucji jest zmiana nazwy państwa z "Węgierskiej Republiki" (Magyar Koztarsasag) na "Węgry" (Magyarorsag). Konstytucja zaczyna się od pierwszych słów hymnu węgierskiego "Boże zbaw Węgrów i obdarz ich swymi łaskami". W projekcie ustawy znalazł się zapis o ochronie życia poczętego ale bez zakazu aborcji i zakazu małżeństw gejowskich. Konstytucja ogranicza kompetencje Sądu Konstytucyjnego i zwiększa uprawnienia prezydenta.
Uzasadniając konieczność stworzenia nowej konstytucji prawica argumentowała, że obecna ustawa pochodzi z roku 1949 i jest jedyną konstytucją w Unii Europejskiej pochodzącą z okresu komunizmu. Fidesz konsultował projekt ustawy z obywatelami wysyłając do każdej węgierskiej rodziny kwestionariusz z 12 pytaniami. Na ankietę odpowiedziało 200 tysięcy osób.
Socjaliści zbojkotowali prace nad projektem ustawy, uznając że prawica i tak przeforsuje to co chce, dysponując większością konstytucyjną w parlamencie.