Tsunami w Japonii: porozrywane domy, zalane miasta [ZDJĘCIA]

Zalane miasta, wielkie pożary. Miliony ludzi uziemionych. Japonia - po silnym trzęsieniu ziemi i tsunami - boi się, że nadejdą wstrząsy wtórne i być może kolejna fala. - Liczba ofiar śmiertelnych może być ekstremalnie duża - powiedział rzecznik rządu Japonii - Yukio Edan. Oto skutki uderzenia fali.

Uderzenie

Piątek, godz. 14.46 czasu miejscowego (6.46 czasu warszawskiego) w Japonii zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie o skali 8.9 w skali Richtera błyskawicznie wywołało falę tsunami. Epicentrum znajdowało się około 130 km od wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu, a hipocentrum, czyli położone w głębi Ziemi źródło rozchodzenia się fal sejsmicznych - na głębokości około 24 km. 4-metrowa ściana wody uderzyła w ląd.

Zobacz zdjęcia>>

 

Wstrząsające filmy

Dom rozrywany przez falę. Wir, a w środku statek - w sieci pojawiło się mnóstwo filmów ilustrujacych katastrofę:

Zobacz filmy>>

 

Wielkie pożary

Potężne pożary wybuchły na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii. Także rafineria niedaleko Tokio stanęła w ogniu.

Wielkie pożary po trzęsieniu ziemi >>

 

Elektrownia: mogło dojść do wycieku

Sytuacja w elektrowni atomowej w Fukushimie nadal jest groźna. Wzrosło promieniowanie i ciśnienie w reaktorze nr 1. Władze podały, że mogło dojść do radioaktywnego wycieku.

Wielkie pożary po trzęsieniu ziemi >>

 

Ludzie utknęli

W Tokio totalny paraliż komunikacyjny. Nie działają kolej i część linii metra, na ulicach tworzą się ogromne korki. Miliony mieszkańców miasta i jego okolic nie mogą wydostać się z centralnych dzielnic. Nie mogą też skontaktować się z rodzinami, bo padła sieć telefonii komórkowej.

Miliony osób utknęły w Tokio>>

DOSTĘP PREMIUM