Kryzys nuklearny w Japonii - dzień po dniu

Oczy całego świata zwrócone są na Japonię. Po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami Kraj Kwitnącej Wiśni walczy z awariami w elektrowniach atomowych. Oto jak rozwijała się sytuacja dzień po dniu.

Energia nuklearna jest od ponad 30 lat jednym z priorytetów Japonii. W kraju działają 53 reaktory atomowe w 17 elektrowniach - Fukushima I (Daiichi), Fukushima II (Daini), Genkai, Hamaoka, Higashidori, Ikata, Kashiwazaki-Kariwa, Mihama, Oi, Onagawa, Sendai, Shika, Shimane, Takahama, Tokai, Tomari i Tsuruga.

fot. World Nuclear Association

Piątek, 11 marca - tsunami, Japonia ogłasza alarm atomowy

Najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi nawiedza Japonię o 14.46. 10-metrowe tsunami uderza w ląd.

Automatycznie wyłącza się 11 reaktorów w elektrowniach Onagawa, Fukushima I, Fukushima II i Tokai. W turbinie elektrowni jądrowej w Onagawie pojawia się ogień, udaje się go ugasić i nie dochodzi do radioaktywnego wycieku.

Są problemy z systemem chłodzenia w elektrowni Fukushima I - okazuje się wieczorem. Wokół elektrowni nie wykryto zagrożenia radiacyjnego, ale mimo to zostaje ogłoszony alarm atomowy .

Poziom wody wewnątrz reaktorów opada - potwierdza o 21.34 operator elektrowni. Firma TEPCO stara się przywrócić awaryjne zasilanie i wpompować wodę, by nie dopuścić do zetknięcia rdzeni nuklearnych z powietrzem.

Władze zarządzają ewakuację ludności w promieniu 2 km od elektrowni. Wciąż nie wykryto wycieku.

Sobota, 12 marca - pierwszy wybuch w elektrowni Fukushima I

Rośnie ciśnienie wewnątrz reaktora 1 i istnieje ryzyko wycieku - ogłasza w nocy TEPCO

Rano utracono kontrolę nad ciśnieniem w osłonach reaktorów elektrowni Fukushima II. Władze nakazują ewakuację ponad 20 tys. osób mieszkających w promieniu 10 km.

Następuje uwolnienie pary radioaktywej w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz reaktora nr 1 w elektrownii Fukushima I. TEPCO rozważa wypuszczenie pary także w Fukushimie II.

W Fukushimie I może dochodzić do niekontrolowanych reakcji jądrowych i prawdopodobnie rozpoczęło się już topienie rdzeni - informują media. TEPCO nie potwierdza tych informacji.

Trzy godz. później dochodzi do wybuchu w jednym z budynków elektrowni . To eksplozja wodoru używanego do chłodzenia. Reaktor nie uległ zniszczeniu, a poziom promieniowania w okolicy nie wzrósł.

Zobacz WIDEO >>>

Wieczorem zapada decyzja o wypełnieniu reaktora wodą morską , by go ochłodzić i zmniejszyć ciśnienie. Krok ten pokazuje jak dramatyczna jest sytuacja - po wpompowaniu wody morskiej reaktor nie będzie już nadawał się do użytku. Wpompowanie wody zajmie od 5 do 10 godzin

Japoński rząd szykuje się do rozdzielenia jodu wśród obywateli, którzy mogą być narażeni na promieniowanie radioaktywne.

Niedziela, 13 marca - ewakuacja z okolic kompleksu Fukushima

Ewakuacja obejmuje w sumie 110 tys. osób mieszkających w promieniu 20 km od elektrownii Fukushima I i 30 tys. osób mieszkających w promieniu 10 km od Fukushimy II.

W pobliżu Fukushimy I narażonych na promieniowanie mogło być nawet 160 osób . Wokół kompleksu Fukushima promieniowanie wzrosło powyżej norm. Po godz. 15 rząd informuje, że istnieje ryzyko kolejnej eksplozji w budynku Fukushima I.

Trwa chłodzenie wodą morską reaktorów 1 i 3 . Przed północą TEPCO rozpoczyna wpompowanie wody morskiej do reaktora nr 2 w elektrownii Fukushima I.

Poniedziałek, 14 marca - druga eksplozja w elektrowni Fukushima I

Przestają działać dwa z trzech generatorów prądu używanych w elektrowni Tokai do chłodzenia jednego z reaktorów. Dwa reaktory w kompleksie wyłączyły się automatycznie po trzęsieniu ziemi. Operator elektrowni, firma JAPC, informuje, że mimo awarii reaktor jest chłodzony.

Słup dymu unosi się nad reaktorem nr 3 - to ślad po kolejnej eksplozji wodoru, która wstrząsnęła elektrownią. Do wybuchu doszło po problemach z chłodzeniem. Eksplozja nie uszkodziła reaktora.

O godz. 16 spada poziom wody w reaktorze nr 2 i proces chłodzenia zostaje zatrzymany. W sumie w Fukushimie I przegrzane są trzy reaktory. W sąsiedniej Fukushimie II udało się ochłodzić dwa reaktory.

Przed godziną 20 rdzenie w reaktorze nr 2 w Fukushimie I są w całości odsłonięte . TEPCO rozpoczyna pompowanie wody morskiej również do tego reaktora.

Wtorek, 15 marca - trzecia eksplozja w Fukushima I

O 7.57 elektrownią Fukushima I wstrząsa kolejna eksplozja , która niszczy dach nad przegrzanym reaktorem nr 2. Poziom promieniowania po eksplozji wzrasta 4 razy. Nie wiadomo, czy wybuch uszkodził osłonę reaktora.

Rośnie ryzyko wycieku nuklearnego - mówi o 11 premier Naoto Kan. Ludzie, którzy nie ewakuowali się wcześniej, mają pozostać w domach.

Poziom promieniowania zaczyna gwałtownie rosnąć . Następuje kolejny wybuch: w budynku reaktora nr 4.

Przed godziną 17 udaje się ugasić pożar w zbiorniku ze zużytym paliwem w reaktorze nr 4, który emitował radiację.

Poziom promieniowania w elektrowni Fukushima I spada. Wiatr, który początkowo kierował radioaktywną chmurę nad Tokio, zaczyna spychać ją nad ocean.

Środa, 16 marca - pożar w czwartym reaktorze Fukushima I

Ok. 7.30 rano wybuchł pożar w reaktorach nr. 3 i 4 . Nad elektrownią sa widoczne kłęby dymu. Uszkodzeniu mogły ulec osłony reaktorów nr 2 i 3. Pożar udaje się ugasić

Promieniowanie radioaktywne przekracza aż o 500 razy normalne wartości . Pomiaru radiacji dokonano w odległości około 60 km od elektrowni Fukushima.

Są utrudnienia w akcji zrzutów wody z helikopterów - najpierw fatalna widoczność i złe warunki atmosferyczne opóźniają rozpoczęcie akcji. Potem wysoki poziom promieniowania wymusza jej przerwanie.

Czwartek, 17 marca - trwają zrzuty wody ze śmigłowców

Od rana kontynuowana jest akcja chłodzenia reaktorów wodą morską zrzucaną przez helikoptery

Armatki wodne zostały umieszczone wokół reaktorów 3 i 4 - mają polewać reaktory z ziemi

Dziś prawdopodobnie naprawiony będzie system elektryczny w elektrowni, co umożliwi włączenie wewnętrznego systemu chłodzenia w reaktorze

DOSTĘP PREMIUM