Amerykańska Polonia wymusi zniesienie wiz do USA?

"Chcesz, aby wizy dla Polaków podróżujących do USA zostały zniesione? Możesz się do tego przyczynić, popierając inicjatywy zgłoszone przed kilkoma dniami przez ustawodawców z Illinois na Kapitolu". To hasło propagowane wśród chicagowskiej Polonii, po to, aby wymusiła ona na pomysłodawcach skuteczniejsze działanie w tej sprawie.

Projekt polonijnych ustawodawców proponuje zmianę kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego do USA, w którym uczestniczy obecnie 36 krajów. Zamiast kryterium 3 procent odrzuconych odmów wiz, czego Polska nie spełnia, chcą, by przyjąć kryterium 3 procent nielegalnie przebywających na podstawie wiz turystycznych.

Aby zwiększyć szansę na przyjęcie tej ustawy pomysłodawcy całej akcji apelują wśród Polonusów, aby kontaktowali się z kongresmenami oraz senatorami odpowiedzialnymi za nowy projekt włączenia Polski do ruchu bezwizowego z USA. Poparcie dla tego przedsięwzięcia można wyrazić dzwoniąc do biur polityków, pisząc listy czy wysyłając e-maile.

W Ameryce takie kampanie są na porządku dziennym, stąd apel do naszych rodaków zamieszkałych w Chicago. Jarosław Maculewicz, dziennikarz polonijnego Radia Przeciek wątpi jednak, żeby akcja przyniosła pozytywny skutek.

W zeszłym tygodniu kongresmeni Mike Quigley i Dan Lipiński oraz senator z Ilinois Mark Kirk zaproponowali zmianę przepisów włączających Polskę do ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi. Proponują oni, aby o tym zdecydowała liczba naszych rodaków pozostających w USA nielegalnie na podstawie wiz turystycznych - nie mogłaby ona przekroczyć trzech procent.

Tsunami w Japonii w... 1923 roku. ZOBACZ ZDJĘCIA >>

TOK FM PREMIUM