Pakistan. Amerykański najemnik wypuszczony po wpłaceniu kaucji

Amerykański najemnik, który zastrzelił w Pakistanie dwóch cywilów został zwolniony z więzienia i jest w drodze do USA. Pentagon potwierdził, że został on uwolniony po wypłaceniu rodzinom ofiar ponad 2 milionów dolarów odszkodowania.

Były żołnierz sił specjalnych Ray Davis pracował dla prywatnej firmy Blackwater, która wykonuje zlecenia dla CIA. 27 stycznia został aresztowany, gdy w mieście Lahore zastrzelił dwóch mężczyzn.

Davis tłumaczył, że został napadnięty i dlatego oddał strzały przez przednią szybę swego samochodu. Trzecią ofiara incydentu był pieszy, który został uderzony przez auto pracownika amerykańskiej ambasady. Przybył on na miejsce zaraz po incydencie, ale zniknął zanim na miejsce przyjechała policja. Zdarzenie w Lahore wywołało poważny kryzys dyplomatyczny na linii Waszyngton - Islamabad.

Amerykanie domagali się uwolnienia Davisa twierdząc, że ma on immunitet dyplomatyczny. Władze Pakistanu odmawiały. Amerykański najemnik został w końcu wypuszczony z aresztu po wypłaceniu rodzinom ofiar odszkodowania zwanego "pieniędzmi za krew" (blood money). Według agencji Associated Press uwolnienie Davisa kosztowało 2,3 mln dolarów.

Tsunami w Japonii: życie na gruzach [NAJNOWSZE ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM