Nie żyje Warren Christopher, b. sekretarz stanu USA

W wieku 85 lat zmarł Warren Christopher, były amerykański sekretarz stanu. Pełnił tę funkcję za prezydentury Billa Clintona. Objął ją w 1993 roku i pełnił przez cztery lata. Odegrał istotną rolę w negocjacjach pokojowych podczas wojny domowej w Jugosławii.

Warren Christopher zaangażował się w rozszerzenie NATO, proces pokojowy pomiędzy Izraelem a jego sąsiadami oraz zakończenie wojny w Bośni - Hercegowinie. Odegrał ważną rolę w doprowadzeniu do porozumienia z Oslo pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami oraz w zawarciu porozumienia z Dayton, kończącego wojnę w Bośni. Uczestniczył też w procesie przywracania demokracji na Haiti.

Warren Christopher urodził się 27 października 1927 roku. Był prawnikiem. Został zaprzysiężony na zastępcę sekretarza stanu w 1977 roku i sprawował tę funkcję do 1981 roku. W tym okresie zasłynął jako umiejętny negocjator w sprawie uwolnienia przetrzymywanych w Iranie 52 amerykańskich zakładników. W 1981 roku rąk prezydenta Jimmego Cartera otrzymał Medal Wolności, najwyższe cywilne odznaczenie Stanów Zjednoczonych. 20 stycznia 1993 roku został zaprzysiężony na 63. sekretarza stanu.

DOSTĘP PREMIUM