Co Zachód może rzucić przeciw Libii? Przegląd sił koalicji

Mocarstwa zachodnie koncentrują lotnictwo w bazach wojskowych NATO nad Morzem Śródziemnym. W stronę Libii płyną już bądź w najbliższym czasie wypłyną duże jednostki marynarek wojennych kilku państw. Oto przegląd sił koalicji.

Rozpoczęła się interwencja w Libii. Czytaj naszą relację MINUTA PO MINUCIE

Koalicja składająca się ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Włoch prowadzi operację, mającą na celu unieszkodliwienie libijskiej obrony przeciwlotniczej - poinformował Pentagon. Celem ataków powietrznych są stanowiska obrony przewciwlotniczej sił Muammara Kadafiego w okolicach Trypolisu i Misraty - powiedział anonimowo przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony. Operację nazwano "Świt Odysei". Około 25 okrętów koalicji, w tym trzy amerykańskie jednostki podwodne wyposażone w pociski Tomahawk, operują na Morzu Śródziemnym. W okolicy znajduje się również pięć amerykańskich samolotów zwiadowczych. Oto pełny przegląd sił, które koalicja może w tej chwili rzucić przeciwko Muammarowi Kaddafiemu.

Francja: Najbardziej prące do interwencji wojskowej w Libii państwo wysłało już samoloty bojowe na libijskie niebo. Francuskie myśliwce dokonały już pierwszego ataku - w ostrzale zniszczone zostały cztery czołgi sił Kaddafiego. W strefie wokół położonej na wschodzie Libii twierdzy rebeliantów - Bengazi - jest tuzin mysliwców Mirage i Rafale. A już w niedzielę z Tulonu w stronę Libii wypłynie lotniskowiec "Charles de Gaulle".

Kanada: Rząd w Ottawie skierował do bazy NATO we Włoszech sześć myśliwców F-18 i 140 osób personelu wojskowego. Na Morzu Śródziemnym jest też kanadyjska fregata HMCS Charlottetown.

Stany Zjednoczone: Amerykański okręt wojenny wystrzelił już pierwsze rakiety Cruise w kierunku instalacji obronnych na libijskim wybrzeżu. Na Morzu Śródziemnym stacjonują dwa niszczyciele rakietowe US Navy - USS Barry i USS Stout. Oprócz tego amerykańska marynarka ma do dyspozycji dwa okręty desantowe USS Kearsage i USS Ponce. Na Morzu Śródziemnym jest też okręt dowodzenia - USS Mount Whitney. Flotę uzupełnia okręt podwodny USS Providence. Ponadto, do amerykańskiej bazy wojskowej Aviano w północnych Włoszech dotarło pięć myśliwców F-18, dwa samoloty C-17 i samolot transportowy C-130. W bazie stacjonuje też 31 Skrzydło Myśliwskie US Air Force.

Dania: Duńczycy wysłali do bazy lotniczej we włoskiej Sigonelli na Sycylii sześć myśliwców F-16 i 132 osoby personelu wspomagającego.

Włochy: Włoskie siły zbrojne nie biorą udziału w interwencji, ale rząd Silvio Berlusconiego udostępnił wojskom lotniczym antylibijskiej koalicji amerykańskie bazy w Sigonelli i Aviano oraz włoskie bazy Amendola, Decimomannu i Gioia del Colle, a także bazę na wyspie Pantelleria nieopodal Sycylii i wojskowe lotnisko Trapani na Sycylii. Rzym zaproponował też bazę w Neapolu jako centrum dowodzenia operacją libijską.

Hiszpania: Madryt wysłał do bazy we Włoszech cztery myśliwce F-18 i samolot-cysternę Boeing 707. Do samolotów dołączy też jednostka zwiadowcza oraz okręt podwodny i fregata marynarki wojennej. Hiszpanie oddali też do dyspozycji NATO dwie bazy: Rota i Moron de la Frontera.

Wielka Brytania: Londyn zapowiedział, że wyśle do baz nad Morzem Śródziemnym samoloty bojowe Typhoon i Tornado. Wsparciem dla interwencji w Libii ma też być brytyjska baza lotnicza Akrotiri na południu Cypru, gdzie personel naziemny koordynuje ruchy brytyjskiego lotnictwa. Blisko libijskiego wybrzeża znajdują się też dwie brytyjskie fregaty, HMS Westminster i HMS Cumberland.

Norwegia: Oslo zaoferowało sześć myśliwców F-16 i około 100 osób personelu wspomagającego, jednak na osiągnięcie gotowości bojowej norweskie siły potrzebują około 5-6 dni. Norwegowie rozważają też użycie samolotu zwiadowczego Orion, przeznaczonego do zwiadu morskiego.

Olbrzym wylądował! Airbus A380 w Warszawie. Zobacz zdjęcia >>

DOSTĘP PREMIUM