Wojna domowa w Libii [KALENDARIUM]

Rozpoczęła się interwencja zbrojna w Libii. Jak doszło do wybuchu wojny domowej? Najważniejsze wydarzenia:

15 -19 lutego : Wybuchają protesty w Bengazi, drugim co do wielkości mieście w Libii

17 lutego : Libijczycy m.in. na Facebooku ogłaszają "Dzień Gniewu" wobec Muammara Kaddafiego. Cały czas trwają protesty, głównie w Bengazi. Są doniesienia o rannych i możliwych ofiarach.

21 lutego : Syn Kaddafiego rozwiewa wątpliwości: Libia to nie Tunezja czy Egipt. Władzy nie oddamy . Dzień później Muammar Kaddafi pokazuje się w państwowej telewizji. To pierwsze zdjęcia dyktatora od wybuchu strać. Rozwiewają pogłoski, jakoby Kaddafi zbiegł z kraju. Walki trwają. Największe starcia - w Bengazi.

24 lutego : Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli. Wraca m.in. 15 Polaków. ''Dantejskie sceny. Wszyscy boją się o życie'' - relacjonują .

25 lutego : Ban Ki Mun wzywa Radę Bezpieczeństwa do działań ws. Libii. Doszło do wzruszającego gestu solidarności. Zastępca ambasadora Libii przy ONZ Ibrahim Dabbaszi nie potrafił powstrzymać łez . Do Dabbasziego podchodzili przedstawiciele innych krajów oraz sekretarz generalny ONZ, którzy zaczęli go pocieszać i przyjaźnie poklepywać. - Zabitych w Libii są "tysiące, nie "setki". Kaddafi jest szaleńcem. Apeluję o interwencję - powiedział Dabbaszi.

28 lutego : Kaddafi, który dotąd stronił od zagranicznych mediów, udziela wywiadu amerykańskiej telewizji ABC. - Jestem zaskoczony. Mieliśmy sojusz z Zachodem w celu walki z Al-Kaidą, a teraz, kiedy walczymy z terrorystami, zostaliśmy porzuceni - mówi w wywiadzie dla dziennikarki Christiane Amanpour. - Naród mnie kocha - dodaje.

1 marca : Opozycja kontroluje znaczną część wschodniej Libii i część miast na zachodzie. Trypolis pozostaje pod kontrolą sił Kaddafiego.

2 marca : Ministrowie rządu Kaddafiego popierają opozycję. Kaddafi mianuje nowych . I rekrutuje kolejne wojska z innych krajów.

5 marca : Powstańcza Narodowa Rada Libijska ogłasza się "jedynym przedstawicielem Libii" i wyznacza trzyosobowy komitet kryzysowy, w którym znajdzie się szef dyplomacji oraz naczelny dowódca sił powstańczych.

Kto kontroluje jakie miasta?

6 marca : Media donoszą o coraz bardziej dramatycznej sytuacji uciekinierów z Libii .

7 - 8 marca : - Społeczność międzynarodowa dyskutuje o sytuacji w Libii i ewentualnej interwencji.- Nie możemy być pasywni wobec ataków w Libii mówi - sekretarz generalny NATO. Dyskusja toczy się też w Parlamencie Europejskim: ''Musimy wesprzeć rewoltę'' , "Jesteśmy zbyt podzieleni".

10 marca : Walki w Zawii i Ras Lanuf.

Francja jako pierwsza uznaje władzę rebeliantów .

11 marca : Pojawiają się nieoficjalne doniesienia, że Nicolas Sarkozy zaproponuje zbombardowanie ''niektórych'' punktów w Libii. - Libia przygotowuje ofensywę na pełną skalę przeciwko rebeliantom i nie ugnie się nawet w razie wojskowej interwencji Zachodu w obecny konflikt - ogłasza syn Kaddafiego .

Libia zawiesza stosunki dyplomatyczne z Francją.

16 marca : Wzmożone ataki sił Kaddafiego na bastion opozycji, Bengazi.

17-18 marca : Rezolucja ONZ: zakaz lotów nad Libią . Jeśli Kaddafi nie zawiesi broni, dojdzie do interwencji. Kojne kraje deklarują swój ewentualny udział w akcji. Francja mówi o możliwym ataku lada chwila .

Europa jest podzielona: Niemcy i Polska nie wezmą udziały w akcji militarnej. - Musimy zachować zdrowy rozsądek - mówi Donald Tusk .

19 marca : Szczyt w Paryżu. Część państw godzi się na udział w interwencji, część deklaruje pomoc humanitarną. - Nadszedł czas działania - mówi brytyjski premier David Cameron .

Rozpoczyna się interwencja: . Francuski myśliwiec ostrzelał i zniszczył cztery libijskie czołgi. Nad Libią znajduje się w tej chwili około 20 francuskich samolotów. Zachód koncentruje siły na lotniskach w bezpośrednim sąsiedztwie kraju. Amerykański okręt wojenny wystrzelił rakiety w stronę libijskiego wybrzeża. Do akcji weszli też Brytyjczycy. Rozpoczęła się interwencja w Libii.

DOSTĘP PREMIUM