Turcja dołączy do operacji NATO w Libii

Parlament turecki zaakceptował decyzję rządu w Ankarze o udziale w działaniach morskich w ramach międzynarodowej operacji przeciwko Muammarowi Kaddafiemu.

Turcja wyśle cztery fregaty, jedną łódź podwodną oraz okręt wspomagający w ramach wsparcia operacji na morzu.

Prawie tydzień temu turecki rząd wezwał do natychmiastowego wprowadzenia w Libii zawieszenia broni oraz oświadczył, że sprzeciwia się zagranicznej ingerencji w konflikt między reżimem Muammara Kadafiego i jego przeciwnikami.

Nie chcieliśmy, ale już chcemy i mamy postulaty

Dodatkowo, jedyny muzułmański kraj w NATO skutecznie zablokował plan przekazania przez Stany Zjednoczone dowództwa nad misją w Libii.

Obecnie Turcja zmieniła zdanie i postuluje o to, żeby NATO miało jako jedyne kontrolę na operacjami zbrojnymi w Libii. Uważa też, że wszelkie działania powinny przede wszystkim skupić się na ochronie ludności cywilnej oraz bezwzględnemu przestrzeganiu zakazu lotów nad krajem objętym wojną.

10 fregat z 7 krajów

W międzynarodowej operacji na morzu prowadzonej przeciwko Muammarowi Kaddafiemu biorą obecnie udział: włoski okręt dowodzenia, 10 fregat (w tym cztery tureckie, a także kanadyjska, hiszpańska, brytyjska, grecka, włoska i amerykańska), trzy okręty podwodne (hiszpański, włoski i turecki), a także dwa okręty pomocnicze (włoski i turecki).

DOSTĘP PREMIUM