Władze Libii: ?Jesteśmy gotowi do rozmów"

Władze libijskie są gotowe rozmawiać na temat potrzeb Libijczyków i do przyjęcia "mapy drogowej" - zapewniał członek delegacji władz libijskich na spotkaniu w siedzibie Komisji Unii Afrykańskiej (UA) w Addis Abebie w Etiopii.

Przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej (UA) Jean Ping zaapelował na spotkaniu o wprowadzenie okresu przejściowego w Libii w celu przeprowadzenia demokratycznych wyborów w tym kraju. Uczestnicy spotkania usiłowali znaleźć rozwiązanie kryzysu i przygotować "mapę drogową", która ma umożliwić przeprowadzenie reform politycznych w Libii.

- Jesteśmy gotowi do wdrożenia "mapy drogowej" i prowadzenia w sposób pokojowy i demokratyczny polityki, która odpowiada aspiracjom narodu libijskiego - powiedzieli członkowie delegacji władz w Trypolisie. W skład libijskiej delegacji rządowej wchodzi m.in. sekretarz generalny parlamentu Muhammad az-Zwai oraz czterech ministrów. Członek delegacji, były libijski premier Abdul Ati al-Obeidi, oświadczył, że przemoc w Libii jest wynikiem działań ekstremistów i zagranicznej interwencji.

- Sytuacja w Libii jest bardzo poważna, zarówno dla niej samej, jak i dla całego regionu - powiedział Ping w przemówieniu otwierającym spotkanie. Nazywając żądania Libijczyków "uzasadnionymi", przewodniczący Komisji UA podkreślił, że w Libii konieczne są reformy polityczne. Dodał, że wierzy, iż powstańcy i libijskie władze mogą osiągnąć porozumienie i "znaleźć trwałe rozwiązanie" konfliktu. Ping wyraził także poparcie dla wprowadzenia okresu przejściowego w Libii, który zakończyłby się demokratycznymi wyborami.

Do Etiopii przybyli także przedstawiciele Unii Europejskiej, Ligi Państw Arabskich, Organizacji Konferencji Islamskiej oraz ministrowie spraw zagranicznych państw należących do komisji UA specjalnie powołanej w celu monitorowania sytuacji w Libii. Są to: RPA, Kongo, Mauretania, Mali oraz Uganda.

UA sprzeciwia się "zagranicznej interwencji wojskowej" w Libii oraz apeluje do stron konfliktu o dialog. Libia, jak przypomina agencja Associated Press, jest jednym z największych donatorów UA, a w roku 2009 Muammar Kadafi pełnił rotacyjne roczne przywództwo w tej organizacji.

DOSTĘP PREMIUM