NATO przejęło kontrolę nad operacją w Libii. Ostrzał Trypolisu i Syrty

NATO przejęło pełną odpowiedzialność za powietrzną operację wojskową państw Zachodu i państw arabskich w Libii - dowiedziała się agencja Reuters od natowskiego dyplomaty. Tymczasem świadkowie informują o nocnych eksplozjach w Trypolisie i w rodzinnej miejscowości Kaddafiego Syrcie.

Decyzja ws. odpowiedzialności za operację zapadła na spotkaniu ambasadorów wszystkich 28 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego po ponad tygodniowych negocjacjach. - NATO zdecydowało wcielić w życie wszystkie aspekty rezolucji ONZ mówiącej o ochronie ludności cywilnej przed atakami wojsk Muammara Kaddafiego - mówi Reutersowi anonimowy dyplomata.

Oznacza to, że militarne działania wojsk sprzymierzonych na terenie Libii będą od dziś koordynowane przez dowództwo NATO. Do tej pory odpowiedzialność za akcję wojskową przeciwko siłom Kaddafiego nie była jasna.

Jaka rola NATO? Strategiczna czy techniczna?

Działaniami wojsk koalicji będzie dowodził kanadyjski generał Charles Bouchard. Nadal nie jest jednak jasne, kto przejmie polityczną kontrolę nad akcją. Podjęcie decyzji w tej sprawie zostało odłożone przez różnicę w stanowiskach Turcji i Francji. Turcy chcieliby, żeby odpowiedzialność NATO obejmowała także decyzje strategiczne, Francja widzi rolę NATO inaczej - jako wykonawcę decyzji politycznych państw wchodzących w skład koalicji. Rozmowy nad uzgodnieniem oficjalnego mają toczyć się w najbliższym tygodniu.

Początkowo atakami dowodzili Amerykanie, którzy jednak szybko wycofali się z tej roli. Ciężar koordynacji misji wzięli na siebie Francuzi i Brytyjczycy, jednak brak wyraźnie określonego dowództwa misji budził od jej rozpoczęcia zaniepokojenie społeczności międzynarodowej.

Wybuchy w Trypolisie i Syrcie

Tymczasem libijska rządowa telewizja podała, że lotnictwo koalicji przeprowadziło nalot na Trypolis. - Cywilne i wojskowe budynki w Trypolisie zostały zbombardowane przez krzyżowców i kolonizatorów - usłyszeli Libijczycy. O nocnych wybuchach w mieście mówią też reporterzy zagranicznych agencji prasowych. Siły Kaddafiego odpowiadają ogniem artylerii przeciwlotniczej.

Świadkowie cytowani przez agencję Reutersa informują też o kilku eksplozjach w rodzinnym mieście Muammara Kaddafiego - Syrcie.

NATO przejmuje kontrolę w Libii. Ale jaki jest cel tej operacji?

DOSTĘP PREMIUM