Aresztowani, bo przeszli z hinduizmu na chrześcijaństwo

Policja w indyjskim stanie Orissa aresztowała 14 osób pod zarzutem łamania prawa ograniczającego swobodę zmiany wyznania hinduistycznego na chrześcijaństwo. Aresztowani są podejrzani o pominięcie zgody władz administracyjnych umożliwiającej zmianę religii. Prawo antykonwersyjne, obowiązujące w kilku indyjskich stanach, jest od dawna krytykowane przez obrońców praw człowieka.

Aresztowane osoby przeszły na chrześcijaństwo, nie uzyskawszy uprzednio zgody władz administracyjnych - twierdzi policja w Orisie, która dokonała zatrzymań.

Działania policji zyskały aprobatę hinduistycznych kapłanów oraz aktywistów radykalnych ruchów hinduistycznych. Jednocześnie przedstawiciele społeczności chrześcijańskiej skierowali ostry protest na ręce premiera rządu stanowego, żądając zwolnienia aresztowanych chrześcijan.

Prawo antykonwersyjne, przyjęte w kilku indyjskich stanach rządzonych przez prohinduistyczną i nacjonalistyczną Partię Ludową BJP, budzi od dawna protesty mniejszościowych społeczności religijnych, które uważają te przepisy za ograniczenie swobód wyznaniowych.

Indyjski hierarcha katolicki, arcybiskup Rafael Cheenath z Orisy podkreśla: "Prawo antykonwersyjne jest sprzeczne z duchem konstytucji. Konwersja jest fundamentalnym prawem każdej osoby." Według prawa antykonwersyjnego ostateczną zgodę na zmianę wyznania musi wyrazić przedstawiciel lokalnej administracji. Jego opinia jest ostateczna i nie musi uwzględniać woli zainteresowanej osoby.

DOSTĘP PREMIUM