Mózg zamachu na Bali wpadł w Pakistanie. Indonezja: Sprawdzimy

Najbardziej poszukiwany terrorysta Indonezji pojmany w Pakistanie - informuje AP. To Umar Patek, 40-letni Jawajczyk, który jest uważany za mózg zamachów na indonezyjskiej wyspie Bali w 2002 r. W zamachu zginęły 202 osoby, w tym dziennikarka ?Gazety Wyborczej?.

Umar Patek, domniemany członek organizacji Dżamaa Islamija i wysoki rangą członek al-Kaidy, wpadł w Pakistanie. Informacje o jego pojmaniu podali - z zachowaniem anonimowości - dwaj urzędnicy z Indonezji i Filipin. Informacje te potwierdził rzecznik filipińskiej armii, Arnulfo Burgos, który twierdzi, że identyczne wiadomości przekazał mu pakistański rząd. Z kolei szef indonezyjskiej policji, Ito Sumardi, oświadczył, że wyśle do Islamabadu swoich ludzi, by ci sprawdzili, czy "nie aresztowano niewłaściwego człowieka.

Australia potwierdza: mózg zamachu na Bali złapany

Wiadomość o aresztowaniu terrorysty potwierdził też premier Australii Kevin Rudd. Dla Australijczyków pojmanie Pateka ma wyjątkowe znaczenie - w zamachu zginęło około 90 obywateli Australii.

- Jesteśmy pewni, że (Patek - red.) został aresztowany - podkreślił Rudd. - To choć w niewielkim stopniu zadośćuczyni rodzinom ofiar, ale nikogo do życia nie przywróci - dodał.

Indonezja: bezcenne źródło informacji

Nie wiadomo, co Patek robił w Pakistanie. Według władz w Dżakarcie, Jawajczyk byłby bezcennym źródłem informacji o ruchach i planach al-Kaidy i Dżamaa Islamija, sieciach bojowników i planowanych przyszłych atakach. "Mały Arab", jak określono go podczas sprawy zamachu na Bali, jest uznawany za jeden z mózgów tego ataku - pełnił wówczas funkcję zastępcy dowódcy polowego.

Zamach na klub nocny na Bali

Podczas zamachu na klub nocny na Bali w 2002 roku zginęły 202 osoby, w tym dziennikarka "Gazety Wyborczej", Beata Pawlak. Wiele z ofiar było cudzoziemcami, w zamachu zginęło m.in. 7 obywateli amerykańskich. Waszyngton wyznaczył za głowę Pateka nagrodę w wys. 1 mln. dolarów.

Dżamaa Islamija - terroryści wytrenowani przez al-Kaidę

Dżamaa Islamija została założona w latach 90. przez grupę Indonezyjczyków, Malezyjczyków i Filipińczyków, którzy przeszli szkolenie bojowe i ideologiczne w Afganistanie. Grupa jest odpowiedzialna za wiele krwawych zamachów, m.in. na restauracje, hotele, kluby i ambasady. Weług Fundacji Jamestown, amerykańskiego think-tanku zajmującego się polityką bezpieczeństwa, Patek był jednym z "ostatnich starszych komendantów Dżamaa Islamija", posiadającym doświadczenie z obozów afgańskiej al-Kaidy i powiązania z międzynarodową siecią sponsorów islamskiego terroryzmu.

DOSTĘP PREMIUM