Liczba mieszkańców Indii wzrosła do około 1,2 miliarda

W New Delhi ogłoszono wstępne wyniki ostatniego spisu powszechnego ludności Indii. Kraj ten liczy nieco ponad miliard dwieście dziesięć milionów ludzi, czyli 17 procent światowej populacji. Spis ujawnił m.in. ostrą dysproporcję pomiędzy liczbą mężczyzn i kobiet.

Wstępne wyniki spisu pokazują, że liczba ludności wzrosła o 17,6 proc. w porównaniu z poprzednim spisem z 2001 roku, lecz stopa przyrostu naturalnego maleje.

W Indiach "brakuje" 34 mln kobiet

Dane wskazują, iż w Indiach żyje ponad 620 milionów mężczyzn i ponad 586 milionów kobiet. Demografowie od dawna informowali, iż niechęć indyjskiego społeczeństwa do dzieci płci żeńskiej i aborcje nienarodzonych dziewczynek sprawiają, iż w Indiach szybciej rośnie liczba mężczyzn, aniżeli kobiet.

Jednocześnie wstępne wyniki wykazały, iż w ostatniej dekadzie w Indiach zmalał nieco przyrost naturalny. Wynosił on ostatnio prawie 18 procent, natomiast przed dziesięcioma laty przekraczał 21 procent. Mimo to w ciągu ostatniej dekady Indiom przybyło tylu obywateli, ile liczy obecnie Brazylia. Najludniejszym stanem kraju jest Uttar Pradeś, który wraz ze stanem Maharasztra ma tylu mieszkańców, ile całe Stany Zjednoczone.

Największe liczenie ludzi na świecie

Rozpoczęty w Indiach w ubiegłym roku i zakończony w tym spis powszechny był największym na świecie liczeniem ludzi w ostatnich latach. - To jest wyjątkowa inicjatywa. Prawdopodobnie niewiele krajów na świecie tego dokonało - podkreślał wiceprezydent kraju Hamid Ansari mówiąc o skali przedsięwzięcia. W ostatnich latach Indie nie prowadzą aktywnej polityki ograniczania narodzin, ale apelują do społeczeństwa o działania na rzecz stabilizacji liczby nowych obywateli.

Nowe kostiumy kąpielowe Victoria's Secret prosto z Hollywood [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM