Delhi: wykryto superbakterię w miejskich wodociągach

Superbakteria o nazwie "New Delhi metallo-beta-lactamase", odporna na wszystkie dostępne obecnie na rynku antybiotyki odnaleziona została w próbkach wody pobranej z wodociągów w Delhi

. Do tej pory uważano, że jest to wyłącznie bakteria obecna w środowisku szpitalnym - pisze dziennik "The Times of India" powołując się na badania brytyjskich lekarzy. Gazeta podkreśla, że obecnie superbakteria przemieszcza się już poza środowiskiem szpitalnym, a jej obecność w wodzie w niektórych dzielnicach Delhi musi budzić poważne zaniepokojenie.

"The Times of India" uspokaja jednocześnie, że nie cała woda w Delhi jest zainfekowana obecnością superbakterii. Przypomina także, że woda z delhijskich wodociągów nadaje się do picia wyłącznie po 20-minutowym gotowaniu.

Indie "zirytowane" nazwą bakterii

Odkrycie w ubiegłym roku przez specjalistów z Europy superbakterii u chorych, którzy byli leczeni w szpitalach w Delhi, wywołało irytację w Indiach, a użycie w jej nazwie słów "New Delhi" spotkało się w Indiach z ogromną krytyką. Niektórzy indyjscy epidemiolodzy kwestionowali nawet fakt, iż superbakteria pochodzi z Indii i żądali zmiany jej nazwy.

Obecnie - jak pisze "The Times of India" powołując się na ekspertów z Wielkiej Brytanii - nie ma mowy o zmianie nazwy bakterii, a wszyscy mieszkańcy indyjskiej stolicy muszą rygorystycznie przestrzegać zasad higieny.

Rozprzestrzenianie się superbakterii może wpłynąć niekorzystnie na rozwój turystyki medycznej do Indii, która stanowi ważne źródło dochodów prywatnych szpitali w tym kraju.

Prypeć pod Czarnobylem: opuszczony skansen ZSRR [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM