Kolejna tragiczna pomyłka NATO? "W nalotach zginęło 5 powstańców"

Wskutek nalotów i ostrzału terenów niedaleko Bregi zginęło pięciu powstańców. Nalotu dokonały pomyłkowo siły NATO - relacjonuje część powstańców oraz służby medyczne, które akurat były na miejscu. Ich relacje przytaczają między innymi BBC i "New York Times".

Podczas nalotów zginęło pięć osób, ponad 20 zostało rannych. Jeśli potwierdzą się zarzuty, że ostrzału dokonały siły NATO będzie to już kolejna tragiczna pomyłka. Kilka dni temu samoloty NATO omyłkowo zaatakowały powstańców między Bregą a Adżdabiją . Wówczas ustalono, że atak na swój konwój sprowokowali sami powstańcy, którzy - słysząc nadlatujące maszyny NATO - zaczęli strzelać na wiwat w powietrze z działek przeciwlotniczych.

NATO sprawdza informacje o czwartkowym nalocie.

"Chcemy wyjaśnień"

- Nie kwestionujemy intencji NATO. Wiemy, że są tu, żeby pomóc nam i cywilom, ale chcielibyśmy uzyskać wyjaśnienia odnośnie tego incydentu - powiedział jeden z przywódców powstańców Abdel Fattah Younes.

- To był nalot NATO. Podchodziliśmy akurat do naszych pojazdów, byliśmy niedaleko Bregi, gdy otworzono ogień p relacjonuje jeden z powstańców Younes Jumaa, który ranny trafił do szpitala. - Zaraz po ostrzale NATO zaatakowały siły Muammara Kaddafiego - relacjonował lekarz, który był z rebeliantami w chwili ostrzału razem z ekipą medyczną. Jak mówił, jeden członek ekipy ratunkowej zginął, jeden lekarz został ciężko ranny.

Niektórzy powstańcy twierdzą natomiast, że ataków dokonały tylko i wyłącznie siły Kaddafiego.

NATO przejęło kontrolę nad działaniami zbrojnymi w Libii pod koniec marca.

DOSTĘP PREMIUM