Mubarak udzielił pierwszego wywiadu. Atakuje media i opozycję, która go obaliła

Hosni Mubarak udzielił pierwszej publicznej wypowiedzi od czasu rezygnacji ze stanowiska 11 lutego. Wieloletni przywódca Egiptu oświadczył, że zarzuty opozycji pod jego adresem to oszczerstwa.

Hosni Mubarak wyjaśnił w telewizji al-Arabija, że zdecydował się na ten krok "w interesie państwa". Teraz - mówił w oświadczeniu nagranym w jego rezydencji w Szarm el-Szejk - ma zamiar trzymać się z dala od polityki.

Hosni Mubarak zaprzeczył, by on albo jego rodzina mieli zagraniczne konta bankowe. Dodał, że jest przygotowany do współpracy w przypadku wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Zarzuty wobec prezydenta

W Egipcie pojawia się coraz więcej sygnałów o zarzutach pod adresem byłego prezydenta. Mają one dotyczyć między innymi korupcji i malwersacji finansowych. 82-letni Mubarak, w razie potrzeby, chce w porozumieniu z prokuratorem generalnym, wezwać ministrów spraw zagranicznych z całego świata, by ujawnili informacje o majątku jego rodziny.

Wieloletni prezydent Egiptu skrytykował też media za podawanie nieprawdziwych informacji o jego licznych nieruchomościach. Były przywódca ocenia, że on i jego rodzina stali się ofiarami niesprawiedliwej kampanii, a nieprawdziwe zarzuty zrujnowały jego reputację. Dodał, że kłamstwa pod jego adresem zafałszowały jego dorobek polityczny i historyczny.

Odszedł dwa miesiące temu

W styczniu 2011 przeciwko rządom Mubaraka i ogólnej sytuacji w kraju, wybuchły w Egipcie masowe protesty społeczne. W walkach z siłami bezpieczeństwa zginęło około 300 osób. Protestujący domagali się ustąpienia prezydenta, do czego doszło 11 lutego. Władzę w państwie - do czasu nowych wyborów - przejęła Najwyższa Rada Wojskowa.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Najciekawsze zdjęcia z Krakowskiego Przedmieścia

DOSTĘP PREMIUM