Kaldera wulkaniczna pod Yellowstone jest większa niż przypuszczano

Podziemny zbiornik magmy, który ogrzewa okolice parku narodowego Yellowstone, jest o wiele większy niż wcześniej przypuszczano - podaje BBC, powołując się na najnowsze badania ekspertów.

Plama gorąca pod Yellowstone ogrzewa gorące źródła, wulkany błotne i gejzery. To one przyciągają do parku narodowego miliony turystów rocznie.

W 2009 roku naukowcy oszacowali rozmiary plamy gorąca pod Yellowstone używając obrazu fal sejsmicznych przy wstrząsach ziemi. Autorzy nowego badania zastosowali natomiast zmiany w przewodzeniu prądu w skałach by stworzyć nowy obraz komory magmowej.

Według badań z 2009 roku komora magmowa rozciągała się na szerokość od 40 km do prawie 60 km. Według nowych badań zbiornik lawy może rozciągać się w sumie na szerokość 640 km z wschodu na zachód.

Czy czeka nas gigantyczny wybuch?

Badacze kaldery Yellowstone zaobserwowali wzmożoną aktywność w ostatnich latach. W niektórych miejscach ziemia podniosła się nawet na 25 cm pod wpływem naporu magmy od spodu. Nie musi to jednak oznaczać zbliżania się erupcji - w poprzednich latach ziemia w parku narodowym Yellowstone na zmianę puchła i opadała.

Ostatnia gigantyczna erupcja Yellowstone miała miejsce 650 tys. lat temu. Yellowstone należy do tzw. superwulkanów - mogą one podczas wybuchów wyrzucić nawet 1000 km sześciennych lawy i pyłów i spowodować poważne zmiany klimatyczne na całej kuli ziemskiej, np. kolejną epokę lodowcową.

DOSTĘP PREMIUM