Jest plan. "Kryzys w Fukushimie zakończy się w ciągu 6-9 miesięcy"

Operator elektrowni atomowej w Fukushimie przewiduje, że w ciągu 6-9 miesięcy uda się zażegnać kryzys. - Robimy wszystko, by sytuacja się nie pogarszała - zapewnił szef TEPCO. W tym samym dniu Tokio odwiedziła sekretarz stanu USA. - Przyrzekamy, że Stany Zjednoczone będą wspierać Japonię - mówiła Hillary Clinton.

Tsunehisa Katsumata zapewnił, że firma ma już plan wyjścia z kryzysowej sytuacji. Dodał, że w planie przewidziano powrót mieszkańców ewakuowanych z okolic elektrowni. - Przepraszamy za wszystkie problemy. Robimy co w naszej mocy, by sytuacja się nie pogarszała - zapewnił.

Przez pierwsze trzy miesiące będzie stopniowo redukowany poziom promieniowania. Następnie przez kolejne 3 do 6 miesięcy TEPCO będzie starała się naprawić instalacje tak, by promieniowanie nie wydostawało się na zewnątrz budynków. Obecnie firma skupia się na próbach schłodzenia reaktorów i zbiorników ze zużytym paliwem nuklearnym. Musi również odkażać radioaktywną wodę, która używana jest jako chłodziwo.

Clinton w Tokio. "Eksperci USA poproszeni o ocenę planu TEPCO"

- Przyrzekamy, że Stany Zjednoczone będą wspierać Japonię w odbudowie kraju. Jesteśmy pewni, że Japończycy wykażą ten sam hart ducha, który widzieliśmy tuż po katastrofie - mówiła Hillary Clinton po spotkaniu z szefem japońskiego MSZ, Takeakim Matsumoto.

Sekretarz stanu dodała, że Matsumoto poprosił ją, by przygotowany przez TEPCO plan ocenili amerykańscy specjaliści. - Trwające nieprzerwanie od dnia katastrofy wysiłki, by unormować sytuację w Fukushimie, wymagały i wymagają intensywnych analiz prowadzonych przez ekspertów z Japonii i USA. Od początku wspieraliśmy działania Japonii - powiedziała Clinton.

Wcześniej minister Matsumoto podkreślał, że Japonia jest "zdeterminowana", by skuteczniej zapobiegać kryzysom podobnym do tego w elektrowni w Fukushimie. - Bezpieczeństwo nuklearne musi zostać zwiększone - mówił.

Elektrownia została uszkodzona po trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonie 11 marca. Stopiły się rdzenie w reaktorach nr 1, 2 i 3. Doszło do pożarów i eksplozji wodoru. Z tego powodu wokół elektrowni pojawiło się silne promieniowanie. Trzeba było ewakuować mieszkańców pobliskich terenów.

Kobiety islamu protestują: Chcemy wolności! [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM