Atrakcyjni mężczyźni mają długie palce serdeczne

Im dłuższy jest palec serdeczny mężczyzny w porównaniu z jego palcem wskazującym, tym bardziej atrakcyjny właściciel takiej dłoni jest dla kobiet - wynika z nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Genewie.

Wyniki badań opublikowanych w magazynie "Biological Sciences" rzucają światło na skomplikowane powiązania pomiędzy ekspozycją na pewne hormony podczas życia płodowego a cechami fizycznymi, które są atrakcyjne dla płci przeciwnej.

Wcześniejsze badania wskazywały, że różnica w długości palca serdecznego i wskazującego, szczególnie na prawej dłoni mężczyzny, jest dobrym wyznacznikiem skali styczności z testosteronem podczas pobytu w macicy matki - im większa różnica tym większa ilość hormonu z jaką mężczyzna miał styczność. Teraz okazuje się też, że są wyznacznikiem atrakcyjności mężczyzn dla kobiet.

Podczas nowego badania uczeni mierzyli na ile kobiety pociągają oznaki wysokiego poziomu testosteronu u mężczyzn - "męska" budowę dłoni, symetryczna twarz, głęboki głos, charakterystyczny zapach ciała. Ponad 80 kobiet oceniło atrakcyjność mężczyzn na zdjęciach, oraz słuchało nagrań ich głosu i wąchało próbki potu zebrane spod pach.

Im większa różnica długości palców tym większa atrakcyjność

Wyniki testu wizualnego były jednoznaczne - im dłuższy był palec serdeczny w porównaniu ze wskazującym, tym mężczyzna był oceniany jako atrakcyjniejszy. Badanie ujawniło też silną zależność pomiędzy atrakcyjnością a symetrią twarzy. Takie preferencje mogły ukształtować się u kobiet w toku ewolucji, by zwiększyć ich szanse na sukces reprodukcyjny.

Uczeni nie zaobserwowali jednak podobnego związku pomiędzy różnicą długości palców u mężczyzn a "atrakcyjnością" ich głosu czy zapachu. Powodem tego może być fakt, że głos i zapach potu są bardziej zależne od zmieniających się poziomów testosteronu u dorosłego mężczyzny, niż od poziomu testosteronu u płodu.

Na co jeszcze wskazuje długość palca serdecznego?

Stosunek palca serdecznego do wskazującego jest także dobrym wyznacznikiem ryzyka zachorowania na raka prostaty, który jest także powiązany z poziomem testosteronu. Ryzyko zachorowalności było o 1/3 niższe u mężczyzn, którzy mieli dłuższy palec wskazujący od serdecznego.

DOSTĘP PREMIUM