Grupa niezadowolonych anglikanów przechodzi na katolicyzm

Jak podają brytyjskie media, w Wielkanoc kolejna grupa niezadowolonych anglikanów zmieni wyznanie, przechodząc na katolicyzm. Jest to protest tradycjonalistów przeciwko planom powoływania kobiet na biskupów w Kościele anglikańskim.

Jako pierwsi, jeszcze w styczniu, przeszli na katolicyzm trzej emerytowani hierarchowie anglikańscy, uzyskując wkrótce potem święcenia kapłańskie - bo Kościół katolicki nie uznaje anglikańskiego sakramentu kapłaństwa. W ich ślady poszli wkrótce dwaj dalsi biskupi i niewielkie grupy wiernych z kilku parafii.

W marcu w czterech diecezjach wyznanie zmieniło około 600 osób. Teraz, z okazji Świąt Wielkanocnych katolicyzm przyjmie większa grupa anglikanów - około dziewięciuset, wraz z 61 duchownymi. Skorzystają oni z możliwości, jaką stworzył im papież Benedykt XVI powołując Ordynariat dla byłych anglikanów, oparty na podobnych zasadach, co Kościół katolicki obrządku wschodniego.

Specjalna eksterytorialna diecezja, obejmująca całą Anglię i Walię, pozwala byłym anglikanom na zachowanie odrębności grupowej, pewnych różnic liturgicznych, a księżom - związków małżeńskich.

Utworzenie Ordynariatu skomplikowało początkowo stosunki między Kościolem Anglii a Watykanem, ale katolicki biskup Cardiff, George Stack wyraził w tych dniach uznanie dla "taktu i zrozumienia" hierarchii anglikańskiej dla decyzji tradycjonalistów.

Przygotowania do ślubu księcia [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM