Jak rozpoznać członka Al-Kaidy? Po zegarku Casio

Posiadanie zegarka Casio, a dokładnie modelu F-91, to według amerykańskich śledczych z bazy Guantanamo ważny dowód przeciwko osobom podejrzanym o zamachy bombowe.

Casio F-19 to jeden z najbardziej popularnych zegarków na świecie. W sklepie internetowym w USA można go kupić za 4 dolary. Mimo to został uznany za "atrybut Al-Kaidy", a jego posiadanie może zaważyć w sprawie o przedłużenie okresu więzienia osób podejrzewanych o terroryzm i osadzonych w Guantanamo.

W materiałach szkoleniowych dla personelu więzienia można przeczytać, że jeśli więzień ma na ręku zegarek Casio, prawdopodobnie przeszedł szkolenie domowej produkcji bomb. Według amerykańskich analityków elektroniczne zegarki miały być rozdawane uczestnikom organizowanych przez Al-Kaidę szkoleń. Afgańscy "studenci" mieli do wykonania instrukcje, w których musieli trzymać się ściśle wyznaczonego czasu - dlatego dostawali zegarki.

"Około jednej trzeciej zatrzymanych w Guantanamo, którzy noszą Casio F-91, miało jakiś związek ze szkoleniami bombowymi w Afganistanie - albo sami wzięli w nich udział albo znali osobę, która wzięła w nich udział" - czytamy w raporcie analityków z Guantanamo.

W aktach 50 więźniów w ciężkim więzieniu na Kubie jako dowód w sprawie jest zapisany model zegarka, jaki noszą.

WikiLeaks: połowa osadzonych w Guantanamo szeregowi i niewinni ludzie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM