Anglicy już zmęczyli się ślubem księcia Williama? Coraz mniej ich on obchodzi

Do ślubu księcia Williama i Kate Middleton zaledwie 4 dni, a tymczasem zainteresowanie Brytyjczyków tym wydarzeniem, zamiast rosnąć- maleje.

Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż londyńskiego "Guardiana" dotyczący monarchii. Jednak pozycja królowej w Wielkiej Brytanii pozostaje niezagrożona.

Większość poddanych Elżbiety II nie wyobraża sobie Wielkiej Brytanii bez tronu - 63 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że kraj miałby się gorzej bez monarchii. Pozycja królowej w sercach Brytyjczyków jest jednak na pewno mocniejsza, niż byłaby pozycja króla Karola III - czyli czekającego na razie nadal na koronę 62-letniego księcia Walii.

Znaczna część społeczeństwa nie może mu darować rozwodu z Dianą i uważa za dziwaka, a "Times" sugerował nawet kilka lat temu, żeby młody książę William "przeskoczył" w sukcesji ojca.

Tymczasem jeszcze kilka dni temu zainteresowanie ślubem księcia Williama deklarowało 53 proc. badanych. Dziś, w sondażu "Guardiana" ten odsetek spadł do 37 proc.

Można argumentować, że "Guardian" jest mocno lewicowy i publikuje wyniki sondażu, które bardziej zgadzają się z jego poglądem na monarchię. Jednak poprzedni sondaż przeprowadzono tylko wśród subskrybentów aplikacji do telefonów komórkowych, był więc mniej statystycznie znamienny, niż ankieta instytutu ICM, badającego pełny przekrój społeczeństwa.

Opinie zebrane przez stacje telewizyjne są przeważnie mało entuzjastyczne: "Moim zdaniem ludzie sobie w ogóle nie zawracają głowy rodziną królewską, mają to w nosie." "Niech pan spyta kogo pan chce o ten ślub- to nie jest coś, co ich kręci...".

To powinno zaniepokoić producentów okołoślubnych gadżetów, m.in. kubków, bielizny, słodyczy czy talerzy, które kolekcjonują fani rodziny królewskiej. Większość z nich jest nieoficjalna, czyli niezatwierdzona przez dwór królewski. Zamówienia na te oficjalne gadżety już przekroczyły 45 mln funtów. Część pamiątek, jak serwetki, fartuchy, poduszki czy koszulki, brytyjska rodzina uznała za niestosowne i wykluczyła z oficjalnej listy.

Ślub Williama i Kate odbędzie się w piątek 29 kwietnia.

Przygotowania do ślubu księcia [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM