Wielkie brytyjskie wesele. Książę William i Kate Middleton powiedzą "Tak"

Wszystko jest już zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach: kolejność przybycia gości, kolejne fazy ceremonii, stroje i tort weselny, rasy koni ciągnących karetę, typ limuzyny i fotograf. Plan uroczystości jest ułożony niemal co do minuty. A żeby wszystko odbyło się zgodnie z planem, odbyła się próba generalna ślubu stulecia.

W pośpiechu zapinając guziki jasnego sweterka, Kate Middleton, w lekkiej sukience i butach na średnich obcasach, biegnie do limuzyny, która odwiezie ją do Clarence House - rezydencji jej narzeczonego, księcia Williama. Chwilę wcześniej w Opactwie Westminsterskim Kate uczestniczyła w próbie generalnej wydarzenia, które obejrzą na żywo niemal 2 miliardy ludzi. Próbie generalnej jej ślubu.

Prawie tysiąc lat temu niemal w tym samym miejscu - Opactwie Westminsterskim - na króla Anglii został koronowany Wilhelm Zdobywca. 29 kwietnia 2011 r. honorowy zwierzchnik Kościoła Anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, potwierdzi zawarcie małżeństwa między przyszłym królem Wielkiej Brytanii, Williamem Windsorem i Catherine Middleton. "Ślub stulecia" stanie się faktem. A drugi w kolejności pretendent do brytyjskiego tronu nada nowy wizerunek brytyjskiej monarchii. O znaczeniu książęcego wesela wypowiadał się m.in. arcybiskup Canterbury.

 

Przygotowania do święta brytyjskiej monarchii

Zanim jednak książę William będzie mógł zostać sam na sam ze swoją świeżo poślubioną małżonką, czeka go długi i wyczerpujący dzień. Na próbie generalnej każdy element ceremonii został dokładnie przećwiczony. Państwo młodzi, drużba i druhny "trenowali" w Opactwie Westminsterskim. Karety, które posłużą rodzinie królewskiej i limuzyny, którymi do ślubu przyjadą William i Kate, pokonały w nocy całą trasę, którą mają majestatycznie przejechać. Także konna policja dokładnie przećwiczyła operację ochrony książęcego ślubu i przejazdu rodziny królewskiej i zagranicznych gości do Opactwa Westminsterskiego i później do Pałacu Buckingham.

"Ślub stulecia" w Opactwie Westminsterskim

Telewizje, stacje radiowe i portale internetowe na całym świecie, a także specjalny kanał na portalu Youtube i prowadzony przez królewskich urzędników blog rozpoczną relację o 8.15 czasu brytyjskiego (9.15 czasu polskiego) od przybycia dostojników kościelnych, rodziny królewskiej i zaproszonych gości do Wielkiej Bramy Północnej Opactwa Westminsterskiego.

 

Od godz. 9.50 do opactwa zaczną zjeżdżać generalni gubernatorowie i premierzy krajów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Commonwealth - M.G.) oraz dyplomaci. O godz. 10.10 pan młody w towarzystwie swojego brata, księcia Harry'ego, wyruszy ze swojej rezydencji Clarence House do opactwa. Droga zajmie im pięć minut. Dziesięć minut później, o godz. 10.20, z Pałacu Buckingham do Westminsteru przejadą członkowie rodzin królewskich z całego świata. Około godziny 10.35 pojawią się pierwsi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej: książę Yorku Andrzej i jego córki, księżniczki Yorku, Beatrycze i Eugenia.

Rodzina królewska niemal w komplecie

Do godziny 10.51 na książęce wesele przybędą hrabia i hrabina Wessex, czyli książę Edward i Sophie Helen Rhys-Jones, Księżniczka Królewska (czyli najstarsza córka królowej Elżbiety II, Anna Mountbatten-Windsor - przyp. M.G.) i jej małżonek, wiceadmirał Timothy Laurence. Po nich w Opactwie Westminsterskim zapowiedziani są książę Walii Karol z małżonką, księżną Kornwalii Camillą Parker-Bowles, oraz sama królowa Elżbieta II i jej małżonek, książę Filip Moutbatten. O 10.55 do Opactwa przyjadą druhny i paziowie, wybrani do tych ról wspólnie przez przyszłych małżonków. Starszą druhną Kate Middleton będzie jej siostra Philippa, zwana Pippą. Drużbą księcia Williama będzie jego brat, Harry.

Wszyscy poczekają na pannę młodą

Ostatnia do westminsterskiej świątyni wejdzie, prowadzona przez ojca, Kate Middleton , która otrzyma z okazji wejścia do rodziny królewskiej nowy herb.

Ceremonia ślubna rozpocznie się punktualnie o godz. 11.00. Mszę będzie celebrować Dziekan Opactwa Westminsterskiego, John Robert Hall, a samych zaślubin dokona arcybiskup Canterbury Rowan Williams. W uroczystości będzie też uczestniczył biskup Londynu, Richard Chartres. Ponad godzinę później, o 12.15 lokalnego czasu, procesja pięciu konnych karet zawiezie parę młodą w asyście eskorty kawalerii do Pałacu Buckingham. Za młodymi podążać będą karety wiozące królową Elżbietą II i towarzyszące jej osoby. Między 12.30 a 13.25 do królewskiej rezydencji przejadą wszyscy zaproszeni goście. Wówczas rozpocznie się uroczyste przyjęcie weselne. Ale nie wszyscy z zaproszonych na ślub dostąpią zaszczytu uczestnictwa w weselu.

Długa lista zaproszonych gości. Także egzotycznych

Każdy z gości ślubnej ceremonii otrzymał imienne zaproszenie w imieniu Elżbiety II, z wyciśniętą w złocie pieczęcią Jej Królewskiej Wysokości. W Opactwie Westminsterskim zgromadzi się około 1,9 tys. osób, w tym rodziny państwa młodych i ich przyjaciele, członkowie zagranicznych rodzin królewskich, przedstawiciele kościoła anglikańskiego i innych wyznań oraz członkowie parlamentu, rządu i korpusu dyplomatycznego. Niektórzy z gości pochodzą z egzotycznych krajów, jak St. Vincent i Grenadyny lub Jamajki, wśród zaproszonych są również osoby o niezwykle barwnym życiorysie, jak bajecznie bogaty sułtan Brunei Hassanal Bolkiah Mu'izzadin Waddaulah, ostatni car Bułgarii (choć obecnie nie zasiada na tronie) Symeon Sachsen-Coburg-Gotha, 406. w kolejce do tronu brytyjskiego, używający tytułu królewskiego (mimo utraty tronu w 1973 r.) król Hellenów Konstantyn II, książę Seeiso Bereng Seeiso z Lesotho, a także pra-pra-prawnuk brytyjskiej królowej Wiktorii - król Rumunii Michał I Hohenzollern-Sigmaringen, pozbawiony korony w 1947 r. przez komunistów. Z urzędujących, koronowanych głów, wesele Williama i Kate zaszczycą m.in. król Norwegii Harald V Glücksburg i jego małżonka Sonja, królowa Hiszpanii Sofia (z domu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg) i książę Albert Grimaldi z Monako. Na książęcy ślub przybędzie też potężna reprezentacja polityków krajów Commonwealthu.

Dwa przyjęcia w pałacu Buckingham

Na poweselne przyjęcie w Pałacu Buckingham, które odbędzie się wczesnym popołudniem, zaproszenia otrzymała mniejsza liczba gości - około 600. To właśnie w trakcie tej imprezy o godz. 13.25 nowo poślubiona para pokaże się - w towarzystwie członków swoich rodzin oraz królowej Elżbiety II - na balkonie królewskiego pałacu. Pięć minut później samoloty Królewskich Sił Powietrznych wykonają uroczysty przelot nad królewską rezydencją. Zgodnie z oficjalną informacją St. James' Palace, po zakończeniu przyjęcia w Pałacu Buckingham odbędzie się jeszcze jedna uroczystość. Wieczorem książę Karol wyda oficjalny obiad na cześć Williama i Kate oraz ich rodziny i przyjaciół. Zaszczytu uczestnictwa w tym wydarzeniu dostąpiło około 300 osób. Po przyjęciu przewidziane są tańce.

Tort, kareta, dwa chóry i orkiestra

Brytyjskie media od tygodni prześcigają się w podawaniu wszystkich szczegółów wesela Williama i Kate. Przedślubna atmosfera dopadła nawet kota Larry'ego, urzędującego w siedzibie premiera Wielkiej Brytanii na Downing Street:

Zaszczyt upieczenia i przybrania najważniejszego ciasta na świecie przypadł cukierniczce Fionie Cairns z Leicestershire. Kate Middleton osobiście spotkała się z panią Cairns, by przekazać jej swoje sugestie dotyczące tego, co ma znaleźć się na i w weselnym cieście. Cukiernicze dzieło sztuki będzie dekorowane tzw. techniką Josepha Lamberta, której istotnym elementem są - uznawane za typowo brytyjskie - wzory kwiatów i liści. Oprócz tortu, na specjalne życzenie księcia Williama, goście książęcej pary będą mogli skosztować czekoladowego ciasta biszkoptowego, przygotowanego przez firmę McVitie's Cake Company, według przepisu będącego własnością rodziny królewskiej.

Książę William ufa nie tylko Mc Vitie's, ale też wybranemu przez siebie fotografowi. Hugo Burnard zrobi zdjęcia książęcej pary zarówno podczas ślubu, jak i później, w pałacu Buckingham. Burnard już nieraz fotografował księcia i najwyraźniej efekty jego pracy spodobały się dziedzicowi brytyjskiego tronu. W swojej karierze Burnard fotografował już m.in. Margaret Thatcher i Victorię Beckham. Wiliam i Kate zadbali też o to, by w czasie ceremonii ślubnej w Opactwie Westminsterskim zabrzmiała muzyka, którą osobiście wybrali. Oprawę muzyczną ślubu zapewnią dwa chóry, jedna orkiestra i dwa zespoły trębaczy.

Co książęcy ślub da Wielkiej Brytanii?

Oprócz odświeżenia wizerunku monarchii , książęcy ślub zapewnił też całkiem wymierny zysk części brytyjskiej gospodarki. Ślubne gadżety ( stylizowana na Kate lalka , porcelana z wizerunkiem pary i inne) sprzedają się w błyskawicznie, a bary, restauracje i hotele zarabiają, włączając do oferty przedślubną dietę Kate Middleton. Równocześnie jednak za książęce wesele zapłaci rodzina królewska, a w praktyce utrzymujący ją brytyjscy podatnicy. Monarchia zapłaci m.in. za wykorzystanie Opactwa Westminsterskiego, kwiaty, stroje, paradę karet i uroczysty obiad. Pewien udział w kosztach "ślubu stulecia" będzie miała też rodzina panny młodej. Rząd Wielkiej Brytanii pokryje wszystkie pozostałe koszty, np. pracy tysięcy policjantów, których zmobilizowano dodatkowo do ochrony piątkowej uroczystości. Na dodatek Brytyjczycy mają z okazji książęcego ślubu dzień wolny od pracy. Co to oznacza? Za każdy dzień wolny od pracy w bankach Wielka Brytania traci około 6 mld funtów (30 mld zł). Ponadto 29 kwietnia to jeden z ostatnich dni finansowego pierwszego kwartału, a - jak pisze "Gazeta Wyborcza" - sektor finansowy zwolni tempo . Według wyliczeń ekonomistów wskutek ślubu Williama i Kate wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii będzie o niższy 0,1 proc.

Złoto, Rolls Royce, Bentley i kareta Karola i Diany

Ale w dzień ślubu liczyć się będzie tylko zachowana do ostatniej chwili w tajemnicy suknia Kate Middleton, dziesiątki koronowanych głów na obiedzie w pałacu Buckingham i splendor monarchii, najlepiej wyrażony przez złoto, z którego zrobiono weselny pierścionek panny młodej. Kruszec na ten klejnot podarowała swojemu wnukowi sama królowa Elżbieta II.

Nowożeńcy przyjadą na swój ślub oddzielnie. Oboje skorzystają z mających wielowiekową tradycję Stajni Królewskich. Zamiast koni użyją jednak samochodów. Panna Catherine Middleteon przyjedzie do ślubu Rolls Royce'm Phantomem VI, który królowa Elżbieta dostała w 1978 r. z okazji swojego srebrnego wesela. Książę William (wraz z bratem Harrym) wysiądą pod Opactwem Westminsterskim z ponadsześciometrowego Bentleya. Zarówno Rolls Royce, jak i Bentley - jako tzw. Samochody Państwowe - nie posiadają numerów rejestracyjnych. Dopiero po ceremonii zaślubin książę William i Kate wsiądą do - zaprzężonej w sześć koni jednej z ras: Windsor Greys lub Bays - karety, która zawiezie ich do Pałacu Buckingham.

Ta sama kareta, tzw. "State Landau" z 1902 r., wiozła w 1981 r. świeżo poślubionych księcia Karola i Dianę Spencer. Należy jednak życzyć Williamowi, by było to jedyne podobieństwo historii jego małżeństwa z ukochaną Kate do małżeństwa jego matki Diany z księciem Karolem.

Kto po Elżbiecie II? Poznaj przyszłego władcę Wielkiej Brytanii [ZDJĘCIA]

Czy będziesz oglądać ślub księcia Williama i Kate Middelton?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM