Przed beatyfikacją zmarł 80-letni kardynał

W Rzymie zmarł kardynał Augustin Garcia Gasco y Vicente, emerytowany arcybiskup Walencji w Hiszpanii. Miał 80 lat.

Jak informuje Radio Watykańskie wczoraj wieczorem hiszpański purpurat bez jakichkolwiek problemów uczestniczył w czuwaniu modlitewnym na Circo Massimo. Dziś rano, przed uroczystościami beatyfikacyjnymi znaleziono go martwego. Powołując się na doniesienia agencji prasowych rozgłośnia papieska informuje, że najprawdopodobniej przyczyną zgonu był zawał serca.

Kard. Augustin Garcia Gasco y Vicente urodził się 12 lutego 1931 r. w Corral de Almaguer, w archidiecezji Toledo. Święcenia kapłańskie przyjął w Madrycie w 1956. Był doktorem teologii. Ukończył również studia socjologiczne, w dziedzinie przedsiębiorczości oraz edukacji dorosłych. W latach 1958-1970 był doradcą religijnym ministerstwa wychowania i nauki oraz rady prowincji Madrytu. 20 marca 1985 r. został biskupem pomocniczym stolicy Hiszpanii, a w 1988 sekretarzem generalnym tamtejszego episkopatu.

Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Walencji 24 lipca 1982 r. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W lipcu 2006 roku był gospodarzem Światowego Spotkania Rodzin, którego kulminacją była wizyta Benedykta XVI 8 i 9 lipca. To właśnie obecny papież włączył go do kolegium kardynalskiego 24 listopada 2007 r., a 8 stycznia 2009 r. przyjął jego rezygnację z rządów pasterskich diecezją Walencja.

Po śmierci hiszpańskiego hierarchy kolegium kardynalskie liczy 198 purpuratów, w tym 115 elektorów.

Rzym: beatyfikacja Jana Pawła II [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM